Izvor: Radio Slobodna Evropa, 13.Avg.2014, 12:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Japan protestuje zbog ruskih vežbi
Japan je uložio protest Rusiji zbog vojnih vežbi koje su u utorak počele u oblasti Južnokurilskih ostrva ili Severnih teritorija, kako ih Japan naziva.
Vojne vežbe na dva od četiri sporna ostrva - Iturup i Kunašir, održavaju se uprkos ranijem zahtevu Tokija od Moskve upućenom diplomatskim kanalima da se otkažu.
Neimenovani funkcioner u ministarstvu rekao je da su "Severne teritorije sastavni deo japanske teritorije" i da Tokio "ne može prihvatiti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Slobodna Evropa << takav potez".
Kjodo je preneo i izjavu japanskog premijera Šinzo Abea novinarima na zapadu zemlje, po kojoj su vežbe "potpuno neprihvatljive".
U utorak je više od hiljadu ruskih vojnika, uz približno stotinu komada specijalne tehnike i pet helikoptera Mi-8, počelo vežbe u oblasti Kurilskih ostrva.
Dve zemlje spore se oko ostrva koje je tadašnji Sovjetski savez pripojio 18. avgusta 1945, tri dana posle objave japanske kapitulacije u Drugom svetskom ratu.
Zbog spora Japan i Rusija nisu potpisali mirovni sporazum po završetku Drugog svetskog rata.
Pogledaj vesti o: Japan, Moskva
Nastavak na Radio Slobodna Evropa...
Japan protestuje zbog ruskih vežbi
Izvor: Blic, 13.Avg.2014
Japan je danas uložio protest Rusiji zbog vojnih vežbi koje su u utorak počele u oblasti Južnokurilskih ostrva ili Severnih teritorija, kako ih Japan naziva, javila je agencija Kjodo...Vojne vežbe na dva od četiri sporna ostrva - Iturup i Kunašir, održavaju se uprkos ranijem zahtevu Tokija od...















