Japan celu godinu čekao dobre vesti

Izvor: B92, 26.Jun.2015, 09:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Japan celu godinu čekao dobre vesti

Inflacija u Japanu se u maju zadržala na niskom nivou, dok je potrošnja domaćinstava porasla nakon 13 meseci pada, pokazali su zvanični podaci.

Osnovna inflacija, kada se izuzmu kolebljive cene hrane, porasla je u maju 0,1 odsto na godišnjem nivou, što je iznad očekivanog nultog rasta, ali i dalje ispod zacrtanog cilja centralne banke Japana od dva odsto, prenosi agencija Frans pres.

Niže cene goriva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i smanjenje drugih energetskih troškova pomogli su ograničavanju inflacije, navodi se u saopštenju japanskog ministarstva za unutrašnje poslove.

Drugi podaci ministarstva su pokazali da je potrošnja domaćinstava u maju porasla 4,8 odsto na godišnjem nivou, što je prvi rast potrošnje otkako je zvanični Tokio u aprilu prošle godine podigao stopu poreza na dodatu vrednost (PDV) sa ciljem smanjenja ogromnog javnog duga.

Potrošnja se, međutim, nije povratila na nivo pre podizanja PDV-a, a analitičari očekuju da će Banka Japana gotovo sigurno proširiti program monetarnog labavljenja kako bi podstakla cene i uhvatila se u koštac sa usporavanjem privrede.

Dobra vest je, takođe, da tržiste rada u Japanu beleži dobre rezultate, pa je tako stopa nezaposlenosti u maju ostala na jednoipogodišnjem minimumu od 3,3 odsto.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Prvi rast potrošnje domaćinstava za 13 mjeseci

Izvor: Capital.ba, 26.Jun.2015

TOKIO, Inflacija u Japanu se u maju zadržala na niskom nivou, dok je potrošnja domaćinstava porasla nakon 13 mjeseci pada, pokazali su danas objavljeni zvanični podaci. Osnovna inflacija, kada se izuzmu kolebljive cijene hrane, porasla je u maju 0,1 odsto na godišnjem nivou, što je iznad očekivanog...

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.