Izvor: Mikro - PC World, 18.Nov.2008, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Intel predstavio procesore Core i7
Kompanija Intel je krajem prošle nedelje u Tokiju predstavila prvi procesor iz serije Nehalem. Radi se o procesoru Core i7, namenjenom stonim računarima visokih performansi.
Da bi zadovoljili japanske korisnike PC računara, prodavnice elektronske opreme u tokijskoj četvrti Akihabara ostale su otvorene posle ponoći, kako bi počele sa prodajom prvih procesora Core i7. Predstavljanje procesora Core i7 u Tokiju prethodi konferenciji u San Francisku na kojoj će taj procesor biti zvanično predstavljen.
Predstavnici Intela izjavili su da će korisnici biti oduševljeni nekim mogućnostima novog procesora, kao što je tzv. turbo-režim. Procesor ima i novu opciju za tzv. turbo-podešavanje, koja korisnicima omogućava da podese više od dvadeset parametara kako bi optimizovali performanse procesora.
Procesor Core i7 965 Extreme Edition koji radi na frekvenciji od 3,2 GHz prodavaće se po ceni od 999 dolara, dok će se Core i7 940 na 2,93 GHz prodavati za 562 dolara, a Core i7 920 na 2,66 GHz po ceni od 284 dolara. Ostale verzije procesora Nehalem namenjene drugim segmentima tržišta, uključujući i prenosive računare, očekuju se sledeće godine.
Japanski korisnici računara su sa velikim nestrpljenjem iščekivali pojavljivanje prvog procesora iz serije Nehalem. Nekoliko stotina posetilaca preplavilo je prodavnice od 10 uveče pa sve do 1 sat posle ponoći da bi videli novi procesor i kupili ga. Pored procesora ponuđene su bile i kompatibilne matične ploče i ostale komponente, tako da je u pojedinim prodavnicama ubrzo nestalo procesora Core i7 965, kao i matičnih ploča skupljih od 400 dolara.
Core i7 je prvi procesor zasnovan na mikroarhitekturi Nehalem, a proizveden je 45-nanometarskim tehnološkim procesom. Procesori iz serije Nehalem predstavljaju značajno unapređenje u odnosu na procesore iz serije Core 2, koji se trenutno koriste u stonim i prenosivim računarima. Nova tehnologija je uklonila usko grlo ranije mikroarhitekture Core i unapredila odnos performansi procesora. Procesori Nehalem, sa dva do osam jezgara, podržavaju novu sistemsku magistralu QuickPath, sa integrisanim DDR3 memorijskim kontrolerom koji omogućava bržu komunikaciju procesora sa sistemskim komponentama. Svako jezgro podržava istovremeni rad sa dva skupa instrukcija, tako da će stoni računari sa četvorojezgarnim procesorima moći da rade brže i obrađuju podatke sa osam skupova instrukcija istovremeno.
Budući da su prvi procesori Core i7 dizajnirani za igračke sisteme i ostale zahtevne korisnike, a ne za široku prodaju, analitičari smatraju da će njihovo pojavljivanje uprkos teškoj ekonomskoj situaciji osnažiti Intel i održati prednost koju kompanija ima u odnosu na svog \"večitog\" rivala, kompaniju AMD. (I.S.)
Pogledaj vesti o: Japan
Nastavak na Mikro - PC World...















