Gorivo budućnosti iz kanalizacije

Izvor: Politika, 10.Maj.2015, 22:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gorivo budućnosti iz kanalizacije

Nova era auto-industrije najavljena u Japanu predstavljanjem automobila na vodonik

Iako se hibridni automobili (sa dve vrste agregata, na unutrašnje sagorevanje i elektropogon) već proizvode u serijskim programima mnogih auto-kuća, izgleda da tehnologija sama sebe prestiže. Nova era u automobilskoj industriji najavljena je krajem prošle godine u Japanu. Jedan japanski proizvođač prikazao je simbolično nazvan >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << „mirai”, što na japanskom znači budućnost, sa pogonom na vodonične gorive ćelije (Fuel Cell Vehicle – FCV). Uz pomoć vodonika, važnog izvora energije budućnosti, novi automobil pokreće sistem gorivih ćelija, koji je energetski efikasniji od motora sa unutrašnjim sagorevanjem i tokom vožnje ne emituje ugljen-dioksid ili druge štetne gasove, već samo vodenu paru. Vozači mogu da očekuju isti kvalitet vožnje, nivo praktičnosti i autonomije kao u vozilima sa benzinskim motorom, uz veliki domet (500 kilometara) i vreme punjenja rezervoara za oko tri minuta.

Vodonik može da se dobije iz različitih prirodnih izvora i bioproizvoda ljudskog porekla, kao što je, na primer, kanalizacioni mulj. Može da se dobije iz vode, pomoću obnovljivih, prirodnih izvora energije, poput solarne energije ili snage vetra. Kada je komprimovan, vodonik ima veću gustinu energije od baterija, pa je relativno lak za transport i skladištenje. Stoga, ima potencijal za upotrebu u generatorima i sličnim uređajima.

Komandna tabla

Vozila sa pogonom na gorive ćelije generišu elektricitet iz vodonika, što znači da u budućnosti oslanjanje na vodonik može da postane realnost. Očekuje se da tehnologija japanske auto-industrije dodatno ubrza korišćenje različitih izvora energije.

Novi sklop gorivih ćelija ima maksimalnu snagu od 114 kilovata (155 konjskih snaga). Efikasnost generisanja energije je povećana pomoću kanala sa finom „tri-de” mrežom, koja omogućava stvaranje elektriciteta nastalog iz sagorevanja vodonika na površinama ćelija. Rezultat je kompaktna veličina uređaja, visoke performanse i najveća gustina izlazne energije od 3,1 kilovat po litru (2,2 puta viša od prethodnih modela). Količina vode, na membranama gorivih ćelija, ima znatan uticaj na efikasnost generisanja elektriciteta. Kontrola količine vode se obavlja preko internog sistema cirkulacije.

Gorive ćelije motora

Novi konvertor, koji pretvara energiju vodonika u električnu (pogonsku), razvijen je da poveća snagu gorivih ćelija na 650 volti. To omogućava smanjenje gabarita sistema (elektromotora i broj gorivih ćelija), povećava performanse i umanjuje troškove izrade.

Rezervoar, napravljen od plastike i ojačan ugljenikovim vlaknima, koristi se za skladištenje vodonika pod visokim pritiskom  (približno 700 bara). Dizajniran je tako da bezbednost bude prioritet. Ako i pored sistema prevencije do curenja goriva dođe, trenutna detekcija sve blokira. U slučaju sudara gorive ćelije, rezervoar, ali i svi sistemi apsorbuju energiju udara.

Za sada, plan proizvodnje je svega 50 do 100 automobila godišnje, koji će u Nemačkoj koštati 66.000 evra, bez poreza.

Nastavak na Politika...






Povezane vesti

Gorivo budućnosti iz kanalizacije

Izvor: OkRadio.rs, 11.Maj.2015, 08:59

Nova era auto-industrije najavljena u Japanu predstavljanjem automobila na vodonik.   Iako se hibridni automobili (sa dve vrste agregata, na unutrašnje sagorevanje i elektropogon) već proizvode u serijskim programima mnogih auto-kuća, izgleda da tehnologija sama sebe prestiže. Nova era u automobilskoj...

Nastavak na OkRadio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.