Izvor: RTS, 15.Avg.2020, 11:07

Godišnjica okonnjanja Drugog svetskog rata u Japanu – šta su poručili car i premijer

U Japanu je danas komemorativnom ceremonijom na kojoj su govorili car Naruhito i premijer Abe obeležena godišnjica završetka borbi u Pacifiku i Drugog svetskog rata
U japanskoj prestonici Tokiju danas je održana zvanična državna ceremonija kojom je obeležena 75. godišnjica završetka Drugog svetskog rata.

Mada je kapitulacija Japana formalno potpisana tek 2. septembra 1945. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << godine, a borbe između japanskih snaga i Crvene Armije trajale sve do kraja avgusta, u Japanu se današnji dan obeležava kao završetak rata, jer je 15. avgusta 1945. tadašnji japanski car Hirohito, u svom prvom obraćanju naciji preko radija, pozvao vojsku i narod "da izdrže neizdrživo i podnesu nepodnošljivo", što se, istorijski, smatra pozivom na odustajanje od daljeg otpora i prihvatanje predaje.
Mada je tog dana pokušan vojni puč u kojem su oficiri nezadovoljni odlukom političkog vrha da se okončaju neprijateljstva probali da usmrte premijera i čak onemoguće puštanje snimka govora cara Hirohita na radiju, od 15. avgusta su ipak okončane borbe sa američkim snagama u Pacifiku.
Na komemorativnoj ceremoniji u Tokiju poštu dušama 3,1 miliona japanskih vojnika i civila poginulih u Drugom svetskom ratu odali su car Naruhito i premijer Šinzo Abe.
Car Naruhito, koji je na presto stupio prošle godine i koji je unuk pokojnog cara Hirohita, rekao je i da se, uz duboko preispitivanje u odnosu na prošlost, iskreno nada da se tragedija rata neće ponoviti, te da se moli za svetski mir i dalji razvoj Japana.
On je izrazio zahvalnost generacijama građana koji su svojim naporima izgradili zemlju posle rata i pozvao narod da ujedini snage kako bi prevazišao novu teškoću koja se pred njim nalazi – koronavirus.
Premijer Abe u svom govoru je rekao da će nastaviti da se drži zekletve da Japan neće ponovo iskusiti tragedije rata i da današnje generacije nikad neće zaboraviti da su mir i prosperitet koje uživaju izgrađeni na žrtvi ljudi nastradalih u ratu.
Manje zvanica na ceremoniji zbog koronavirusa Zbog opasnosti od širenja koronavirusa, ceremoniji u sportskoj i koncertnoj hali Budokan, koja je izgrađena za potrebe olimpijade u Tokiju 1964. godine i predstavlja jednu vrstu Meke za ljubitelje borilačkih veština, prisustvovalo je samo 540 zvanica, što je manje od desetine uobičajenog broja u normalnim uslovima.
Ona je izabrana za mesto komemoracije posvećene žrtvama Drugog svetskog rata zbog svoje blizine šinto hramu Jasukunji, koji je krajem 19. veka osnovala država kao instituciju u kojoj bi se odavala pošta vojnicima koji su položili živote za zemlju.
Četiri ministra japanske vlade upravo su danas posetila to svetilište, u kojem su, uz žrtve drugih ratova, deifikovane i duše 2,3 miliona Japanaca i japanskih kolonijalnih podanika koji su izgubili život u borbama u Drugom svetskom ratu, da bi, po njihovim rečima, u privatnom svojstvu izrazili poštu poginulima i zahvalili im se na žrtvi za domovinu.
Hram Jasukunji, međutim, je u svoj registar ratnih žrtava, čijim dušama se odaje počast kao božanstvima, uveo i osobe koje su na suđenju u Tokiju posle rata proglašene za zločince prve, "A" kategorije, zbog čega takve posete visokih japanskih zvaničnika izazivaju nezadovoljstvo u susednoj Kini i na Korejskom poluostrvu, koji su najviše propatili tokom japanske okupacije pre i tokom Drugog svetskog rata.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.