Eksperiment u Japanu

Izvor: B92, 17.Jun.2009, 22:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Eksperiment u Japanu

Za nekoliko meseci izuzetno zarazna bolest će pogoditi jednu japansku osnovnu školu. Epidemiju će započeti nekoliko učenika koji će inficirati ostale. Ukoliko se ništa ne uradi, bolest će se proširiti na njihove roditelje, a potom i na ostatak društva. Zvaničnici Japana misle da imaju odgovor na ovakav scenario i glavni pomagači u borbi protiv pandemije će biti - mobilni telefoni.

Izvor: Danas




Naime, reč je o eksperimentu koji finansira >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << japanska vlada, a u kojem će Softbank korporacija - najveći provajder internet i mobilnih usluga, predložiti sistem kojim bi se korišćenjem telefona ograničilo širenje pandemije.

Tačni detalji tek treba da budu utvrđeni, ali se zna da će biti izabrana osnovna škola sa oko hiljadu učenika kojima će se podeliti mobilni telefoni koji imaju GPS. Lokacija svih učenika će se snimati svakog minuta. Nekoliko izabranih učenika će biti „zaraženi" i njihovo kretanje će se uporediti sa kretanjima ostalih. Zahvaljujući GPS podacima videće se ko je došao u kontakt sa „zaraženima" i potom će se porukama obavestiti porodice ugroženih da odu na pregled kod doktora. U slučaju stvarne zaraze ovaj sistem bi mogao da ograniči pojavu novog broja obolelih.

Istraživanja pokazuju da ako inficirana osoba zarazi tri osobe dnevno, a svaki novi oboleli po druge tri osobe, onda bi desetog dana imali 60.000 zaraženih. Ako bi jedna obolela osoba dnevno zarazila dve osobe, i tako u krug, onda bi desetog dana imali 1.500 zaraženih.

Ovo je samo jedan od 24 projekta koje je vlada Japana odobrila kako bi se promovisalo novo korišćenje japanske internet i mobilne infrastrukture.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.