Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Okt.2010, 18:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Duvandžije protiv zabrane aroma
SENTA -
Kompanija Japan tobako internešnal (Japan tobacco international) podržala je danas Grupaciju proizvođača i prerađivača duvana koji se protive zabrani korišćenja aroma i aditiva u proizvodnji duvana.
Savetnik za proizvodnju duvana u kompaniji JTI u Senti Vojin Guzina rekao je na manifestaciji "Dani duvana" u mestu Bogaraš kraj Sente da je zabrana, koja bi se mogla naći u Okvirnoj konvenciji o >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kontroli duvana, nepotrebna, neefikasna i da bi mogla imati velike i nepoželjne posledice.
"Ona bi zapravo zabranila proizvodnju i prodaju cigareta sa američkom mešavinom duvana koja sadrži aromatične sastojke i koja se koristi za proizvodnju većine duvanskih proizvoda u Srbiji", kazao je Guzina.
Nada da će i država zaštiti
Dodao je da bi zabrana direktno rezultirala i prestankom proizvodnje duvana tipa berlej i orijental, koji se koriste u ovoj mešavini, što bi ugrozio oko 2.500 domaćinstava u Srbiji koje žive od proizvodnje duvana u Srbiji.
"Istovremeno, ova zabrana bi smanjila izbor potrošača, prekršila međunarodne trgovinske sporazume, kao što su sporazumi Svetske trgovinske organizacije i ugrozila konkurentnost", kazao je Guzina i ocenio da bi ovakva regulativa direktno uticala i na rast ilegalne trgovine cigaretama.
"Mi, u JTI-u verujemo da bi Vlada Srbije, zajedno sa ostalim zemljama u svetu koje su strateški orijentisane ka proizvodnji duvana, trebalo da preduzme korake kojima bi zaštitila svoje interese i suprotstavila se uvođenju ovakve zabrane", rekao je Guzina.
Kako se navodi u saopštenju kompanije JTI, proizvođači duvana izrazili su danas nadu da će država zaštiti proizvodnju duvana u Srbiji i da neće prihvatiti preporuku Svetske zdravstvene organizacije.
Najbolji Ištvan Bezdan i Atila Milutinović
"Kompanija JTI nagradila je danas najbolje proizvođače duvana tipa berlej, a u okviru manifestacije "Dani duvana" održano je i takmičenje u mašinskom i ručnom nizanju duvana.
Za najbolji kvalitet proizvedenog duvana u 2009. godini nagrađen je Ištvan Bezdan iz Telečke, dok je za najviše proizvedenog berleja nagrađen Atila Milutinović iz Oroma, koji je proizveo oko 14 tona duvana.
Kako je saopšteno, kompanija JTI ove godine očekuje otkup oko 3.100 tona duvana, od čega 700 tona "berleja" i 2.400 tona duvana tipa "virdžinija".
Prinos ove godine iznosi oko dve tone po hektaru, a kvalitet duvana ocenjen je kao dobar.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...












