Da li je moguće klonirati mamuta?

Izvor: B92, 03.Dec.2011, 14:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li je moguće klonirati mamuta?

Japanski i ruski naučnici veruju da je moguće klonirati mamuta nakon otkrića dobro očuvane koštane srži u butnoj kosti koja je nedavno pronađena u permafrostu istočnog Sibira.

Timovi iz muzeja mamuta ruske Republike Jakutije i japanskog Kinki univerziteta planiraju da iduće godine započnu zajedničko istraživanje s ciljem regeneracije džinovskog sisara, prenela je japanska agencija Kjodo.

Naučnici veruju da je zamenom ćelijskih jezgara slona >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ćelijskim jezgrima uzetih iz ćelija mamutove koštane srži moguće dobiti embrione sa mamutovim DNK. Embrioni bi potom bili implantirani u jajnu ćeliju slona koja bi, nakon toga, bila ubačena u matericu slonice. Slonovi su najbliži živi srodnici mamuta koji su izumrli krajem ledenog doba, pre oko 10.000 godina.

Obezbeđivanje jezgra sa neoštećenim genom je od ključne važnosti za tehniku transplantacije jezgra, ističu naučnici koji od 90-ih godina pokušavaju da izvedu ovaj poduhvat.

Otkriće prošlog avgusta dobro očuvane butne kosti mamuta u Sibiru podstakla je nadu naučnika u mogućnost uspešnog kloniranja nekadašnjeg sisara.

Pod dejstvom globalnog zagrevanja došlo je do otapanja leda u delovima istočne Rusije koji su obično permanentno zaleđeni i do otkrivanja ostataka jednog broja zamrznutih mamuta.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.