
Izvor: TangoSix.rs, 12.Dec.2022, 08:52
Britansko-italijanskom programu razvoja borbenog aviona 6. generacije pridružio se i Japan
Britanski premijer Riši Sunak objavio je 9. decembra u vazduhoplovnoj bazi Koningsbi da će Ujedinjeno Kraljevstvo zajedno sa Italijom i Japanom sarađivati na razvoju borbenog aviona 6. generacije.
Reč je zapravo o spajanju britansko-italijanskog programa Tempest i japanskog programa F-X u novi program nazvan Global Combat Air Programme (GCAP), nešto što se već očekivalo jer je tokom ove godine više puta zvanično najavljivano i o čemu su vođeni pregovori. >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << U zajedničkoj izjavi premijera tri države navodi se da su koristi spajanja ovih programa podela troškova ulaganja u ljude i tehnologije, kao i da je namera da novi avion bude spreman do 2035. godine.
Ukoliko bi se GCAP realizovao, bio bi to najveći ikada evropsko-japanski program saradnje u odbrambenom sektoru. Zna se da je Japan i pre ove objave bio uključen u program Tempest, ranije je saopšteno da je kompanija Leonardo prepoznala japanski Mitsubishi Electric kao partnera za projekat ‘‘Jaguar‘‘ u kome će biti razvijen radar za novi avion. Osim toga UK i Japan već neko vreme unapređuju svoje odnose iz oblasti odbrane, prošlog decembra dve strane su se složile da zajednički razviju demonstrator motora za borbene avione nove generacije, a tu je i zajednički program razvoja nove rakete vazduh-vazduh Joint New Air-to-Air Missile – JNAAM.
Britanski premijer Riši Sunak izjavio je i da je obezbeđivanje bezbednosti za Britaniju programima poput GCAP-a od vitalnog značaja.
– Moramo da ostanemo na vrhuncu napretka u odbrambenoj tehnologiji – da nadmašimo i nadmudrimo one koji žele da nam nanesu štetu. Međunarodno partnerstvo koje smo danas objavili sa Italijom i Japanom ima za cilj upravo to, sa naglaskom da je bezbednost evroatlantskog i indo-pacifičkog regiona nedeljiva – rekao je Sunak.
U saopštenju tri premijera se daje navodi da će GCAP produbiti kooperaciju ovih zemalja u oblasti odbrane, saradnju u nauci i tehnologija, integrisane lance snabdevanja i dodatno ojačati zajedničku odbrambenu industrijsku bazu. Napomenuto je i da je važno da će program podržati suverenu sposobnost sve tri zemlje da u budućnosti dizajniraju, isporuče i unaprede najsavremenije borbene vazduhoplovne sposobnosti.
Od ranije je poznato da je za pridruživanje programu Tempest bila zainteresovana i Švedska, ali za sada se još uvek ne zna da li bi ova država mogla da uđe u novi program GCAP. Međutim, postoje saznanja da se partnerski dijalog sa Švedskom nastavlja, iako je rusko-ukrajinski rat za sada promenio švedske planove kada je reč o borbenim avionima. Ipak, SAAB je od švedske vlade dobio 24 miliona dolara za proučavanje i analizu razvoja novog borbenog aviona, dok je portparol ova kompanije izjavio da je SAAB fokusiran na podršku švedskim vlastima u razmatranju budućeg švedskog borbenog vazduhoplovnog sistema. Između ostalog, sa UK se dalje istražuje mogućnost nadogradnje prethodne saradnje koja je ostvarena na višenamenskom borbenom avionu Gripen.
The post Britansko-italijanskom programu razvoja borbenog aviona 6. generacije pridružio se i Japan appeared first on Tango Six.