Turkmenistan: Novi-stari predsednik

Izvor: B92, 13.Feb.2012, 16:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turkmenistan: Novi-stari predsednik

Ašgabat -- Predsednik ponovo dobio mandat sa čak 97% glasova. Turkmenistan - zemlja s velikim zalihama prirodnog gasa i vrlo bliskim odnosima s Turskom.

Na predsedničkim izborima u Turkmenistanu pobedio je aktuelni presednik zemlje Kurbankuli Berdimuhamedov, objavila je državna izborna komisija. Pošto je brojanje glasova bilo skoro potpuno završeno, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << komisija je objavila da je Kurbankuli Berdimuhamedov osvojio 97,14% glasova, čime je ponovo osvojio novi mandat za šefa države.

„Ovo je izuzetan broj i mi smo zbog toga srećni. Svi su podržali naše slobodne izbore", izjavio je Orazmurat Nijazlijev, predsednik Centralne izborne komisije.

Izbori, održani 12. februara, sprovodili su se na 2.307 biračkih mesta u zemlji i 29 u turkmenistanskim diplomatskim misijama u inostranstvu, koje je prvi put pratilo i 63 posmatrača međunarodne posmatračke misije iz Zajednice nezavisnih država (ZND) i 2.300 nacionalnih posmatrača.

Na trećim predsedničkim izborima u istoriji nezavisnog Turkmenistana birao se predsednik države, koji ujedno obavlja i dužnost šefa vlade, između osam kandidata - aktuelnog predsednika Kurbankulija Berdimuhamedova, koji je hteo drugi predsednički mandat i njegovih protivnika - dva ministra, predsednika jedne regionalne organizacije, direktora fabrike pamuka i čelnika iz nacionalne industriji nafte i gasa.

Situaciju u ovoj nekadašnjoj republici Sovjetskog Saveza s velikom pažnjom prate zapadne države, Rusija i Kina, pre svega zbog njenih rezervi prirodnog gasa, za koje je procenjeno da su četvrte po veličini na svetu.

Ekonomiju Turkmenistana velikim delom čini i poljoprivreda - uzgajanje žita i, posebno, pamuka. Na tom osnovu je stvorena čitava tekstilna industrija, ali uz znatnu pomoć i podršku Turske, koja i sama predvodi svetsku proizvodnju pamuka i predstavlja značajnog otkupljivača sirovine i proizvoda iz turkmenskih tekstilnih fabrika.

Bliske veze s Turskom imaju i nezaobilazan koren u istoriji - Turkmeni su potomci Seldžuka, koji su osvojili ogromna prostranstva i bili prethodnici potonjeg Osmanskog carstva. Turkmeni su muslimani, još od vremena nastanka te religije u VII veku, kada su Arapi zauzeli oblast i raširili islam. Turkmenistan je etnički vrlo homogena država - čak 85% stanovnika su Turkmeni. Druge nacionalnosti su malobrojne, a najznačajniji su Uzbeci - 5% i Rusi - 4%.

Saparmurat "Turkmenpaša" Nijazov (Foto: Kremlj - 19.05.2000.)

Kurbankuli Berdimuhamedov (Gurbanguly Mlikgulyewi Berdimuhamedow - 54) je i na izborima 2007. godine osvojio skoro 90% glasova. Na vlast je došao posle smrti dotadašnjeg predsednika Saparmurata Nijazova (1940-2006), koji je od 1992. godine državu vodio vrlo strogom kontrolom vlasti.

Saparmurat „Turkmenpaša" Nijazov (Saparmyrat Ataewi Nyazow Trkmenbay - „vođa Turkmena") je tada bio jedini kandidat na predsedničkiom izborima, a 1999. godine je u parlamentu Turkmenistana bio proglašen za „doživotnog predsednika".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.