PRIŠTINSKI OKRŠAJ: Do izbora ostalo je još pet dana, a istraživanja izdvajaju DVA FAVORITA

Izvor: SrbijaDanas.com, 01.Okt.2019, 12:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PRIŠTINSKI OKRŠAJ: Do izbora ostalo je još pet dana, a istraživanja izdvajaju DVA FAVORITA

Demokratski savez Kosova Ise Mustafe i Demokratska partija Kosova Kadrija Veseljija, uz blagu prednost nad pokretom Samoopredeljenje Aljbina Kurtija, partije su koje imaju, prema najnovijim istraživanjima, šanse da osvoje najveću podršku na izborima koji će 6. oktobra biti održani na tzv. Kosovu.

Izborna kampanja je počela tek pre nekoliko dana, a ukupno se 25 lista prijavilo za odmeravanje snaga.
>> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com <<
Teško je dati prognozu ko će zaista iz ove trke izaći sa trijumfom, s obzirom na to da ustav lažne države Kosova nalaže da novu vladu može formirati isključivo partija ili koalicija koja osvoji najveći broj glasova, ističe direktor Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa i politički analitičar Fatmir Šeholi.

- Ako se rukovodimo istraživanjima koja su relevantna i pouzdana, onda je očekivano da najveću šansu za pobedu na ovim izborima imaju Mustafin DSK i Veseljijev i Tačijev DPK, uz blagu prednost DSK, ali je takođe veoma blizu njih pokret Samoopredeljenje. Dve ostale koalicije ABK-PSD Ramuša Haradinaja i Socijaldemokratska inicijativa (tzv.) Kosova - Alijansa novo Kosovo i Partija pravde, koju predvodi Fatmir Ljimaj takođe će preći izborni cenzus - navodi Šeholi.

Ističe i da je važno i kakav će biti sastav Skupštine tzv. Kosova.

- U Skupštini (tzv.) Kosova 100 poslanika pripada Albancima, 10 Srbima i 10 Bošnjacima, Turcima, Romima, Egipćanima, Aškalijama i Gorancima. S obzirom na to da nas čeka dijalog i okončanje normalizacije odnosa sa Srbijom, smatram da je veoma važno da (tzv.) Kosovo dobije vladu koja će imati najmanje 55 do 60 albanskih poslanika i plus 20 poslanika ostalih nealbanskih zajednica kako bismo imali 80 i više poslanika koje će činiti većinu u Skupštini (tzv.) Kosova - napominje Šeholi.

U skladu sa izgledima na izborima treba posmatrati i nedavnu izjavu premijera u ostavci Ramuša Haradinaja, koji je rekao da mogućnost podele teritorije "nije više opasnost" za lažnu državu Kosovo i dodao da "na kraju (tzv.) Kosovo može i bez priznanja Srbije". To je prvi put da odstupi od inače rigidnog stava o priznanju.

Po ustavu tzv. Kosova, stranka koja osvoji najviše glasova mora da imenuje premijera, bez obzira na drugu moguću većinu.

- Ta izjava nije u skladu sa voljom građana (tzv.) Kosova, odnosno Albanaca sa (tzv.) Kosova, s obzirom na to da sva istraživanja govore da su Albanci sa (tzv.) Kosova ogromnom većinom zainteresovani da Srbija prizna (tzv.) Kosovo i da dođe do apsolutne normalizacije odnosa (tzv.) Kosova i Srbije. Smatram da izjava gospodina Haradinaja više služi predizbornoj kampanji nego istini da i on to lično misli. Ako samo primetimo koliko je ogroman napor svih glavnih svetskih činilaca da dođe do normalizacije odnosa i da se zauvek reše odnosi Srbije i lažne države Kosova, onda to ne korespondira sa izjavom Haradinaja - napominje Šeholi.

Istog je stava i politički analitičar Dušan Janjić.

- Imamo izbore i ako Haradinaj to kaže, to znači da javnost Kosova ne želi razgraničenje, bilo ono priznato ili ne od Srbije. Drugo, Albanci jako dobro znaju da nema brzog rešenja, sve dok Rusija ne dobija svoje kompenzacije i dok Kina ne odobri. Zato sad to i govori, da bi ostao u procesu, u vladi, jer će prvi zadatak vlade biti da vodi pregovore. On praktično priprema sopstvene odane birače da bi mogao da vodi pregovore i da odustane od maksimalističkih zahteva. Kampanja je tek počela, a procentualno, Tačijeva i Mustafina stranka i Samoopredeljenje su na 15 do 18 odsto. Haradinaj se krčka na 10 ili 11. A pošto je kod njih kombinovani sistem, glasa se za čoveka, a on lično ima veliku podršku, videćemo šta će biti, prošli put su morali da mu daju premijersko mesto - kaže Janjić.

Srpska lista je bez premca u anketama rađenim u 10 opština sa većinskim srpskim stanovništvom.

Srpska lista ima 91 odsto podrške

Kosovski Institut za unapređenje međuetničkih odnosa sproveo je istraživanje u deset opština sa srpskom većinom (Leposavić, Zvečan, Zubin Potok, Severna Mitrovica, Gračanica, Novo Brdo, Klokot, Parteš, Štrpce i Ranilug) od 15. avgusta do 15. septembra. Prema tom istraživanju, Srpska lista ima podršku 91 odsto kosovskih Srba. Za Samostalnu liberalnu stranku je 1,8 odsto, Koalicija Sloboda ima podršku oko 1,6 odsto, a Partija kosovskih Srba 0,6 odsto. Uz to, pet odsto anketiranih nije podržalo nijedan srpski politički subjekt koji će se kandidovati na prevremenim izborima.

Mediji su nedavno objavili da bi Tači mogao da se nađe van igre i pregovora posle izbora, što bi bilo u skladu sa ranijom odlukom da pregovore vodi vladin tim, a Janjić kaže da je to vrlo moguć scenario.

- Njega bira Skupština. Tačijeva moć u stranci je velika, ali on u javnosti jako loše stoji. Njegov odlazak može biti deo nagodbi, a verovatno će i biti. Koliko ja znam, i njemu odgovara da izađe iz politike uz određene garancije. On odlazi, ali ne i njegova stranka, ali ne i njegov uticaj - kaže Janjić.

BONUS VIDEO:TEMPIRANA BOMBA! Dve zemlje, ogromna mržnja i GOMILA NUKLEARNIH BOMBI: Da li će na ovom mestu izbiti Treći svetski rat? (VIDEO)

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.