
Izvor: Blic, 05.Jan.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na pomolu novi izbori u Keniji
Bezbednosna situacija u Keniji se normalizovala nakon višednevnih sukoba u kojima je poginulo više od 360 osoba, a oko 250.000 bilo primorano da napusti domove, saopštila je danas kenijska policija.
"Situacija u zemlji se normalizovala", saopštio je šef kenijske policije, general Ali Muhamed Husein.
On je u saopštenju naveo da će zapovedništvo policije "uložiti dodatne napore kako bi garantovalo svim Kenijcima" ljudska prava i zaštitu imovine u celoj zemlji.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Od objavljivanja spornih izbornih rezultata 30. decembra, u Keniji je uhapšeno 1.068 osoba, od kojih je 451 predata sudovima.
"Oni koji su se pojavili pred sudom optuženi su za namerno izazivanje požara, zabranjena okupljanja, posedovanje ukradenih predmeta, podsticanje na nasilje, nasilnu krađu, pljačku radnji i ubistva", naveo je Husein.
Optužnice svedoče o tome da su problemi bili više kriminalne prirode a manje političke, ocenila je policija.
Najmanje 360 osoba poginulo je u političko-etničkim sukobima koji su izbili nakon opštih izbora 27. decembra 2007. godine i osporavanja izbornih rezultata.
Prema podacima UN, zbog sukoba je 250.000 osoba moralo da napusti svoje domove i skloni se uglavnom u policijske stanice, škole i crkve, pošto su im kuće uništene.
Na pomolu novi izbori u Keniji
Mvai Kibaki, predsednik Kenije, saopštio je da pristaje na ponavljanje spornih predsedničkih izbora ako sud tako naredi. „Prihvatićemo čak i nove izbore, sve dok se poštuje Ustav", rekao je Alfred Mutua, portparol predsednika, i dodao da će Kibaki, ako sud odluči da se ponavljaju izbori, pristati.
Međutim, opozicioni Narandžasti demokratski pokret je ocenio da sudove čine Kibakijevi saveznici koji će zaustaviti ili omesti svaki zahtev za ponovno brojanje glasova ili samo glasanje. Predsenik Kenije je juče obelodanio i da je otvoren za ideju o formiranju koalicione vlade kojom bi se okončale politička kriza i sukobi vlasti i opozicije nakon izbora u toj zemlji, rekao je Dezmond Tutu, dobitnik Nobelove nagrade za mir.
„Predsednik nije protiv ideje o formiranju koalicije", rekao je Tutu nakon razgovora s Kibakijem. Tutu se juče sastao i s Railom Odingom, liderom opozicionog Narandžastog demokratskog pokreta. U Najrobiju je počeo da se normalizuje život, a juče je i odložen planirani opozicioni protest u prestonici. U Mombasi je policija ispalila suzavac kako bi rasterala 1.000 demonstranata.
Srbi bezbedni
Više od 50 Srba sa stalnim boravkom u Keniji, kao i grupa od 18 turista koja je iz Beograda s turističkom organizacijom „Kon Tiki" otputovala na letovanje u Mombasu, bezbedni su, potvrđeno je „Blicu" iz Ambasade Srbije u Keniji. „Sve je u najboljem redu. Putnici su raspoloženi uprkos scenama koje imaju prilike da vide na lokalnim TV stanicama", rekli su nam iz agencije „Kon Tiki" i dodali da se „nadaju da će sve proći u najboljem redu do 8. januara, kada našim turistima ističe aranžman".