Izbori-2012: tajne će izaći na videlo

Izvor: Vostok.rs, 26.Jun.2011, 23:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izbori-2012: tajne će izaći na videlo

26.06.2011. -

Ko će biti sledeći predsednik Rusije? Hoći li vladajući tandem podneti obe kandidature za izbore ili će se balotirati samo jedan: predsednik Dmitrij Medvedev ili premijer Vladimir Putin? Ta pitanja, kao i neki drugi politički događaji u Rusiji ove nedelje, postali su tema aktivnog razmatranja u štampi i društvu. Pažnju su privukle izjave predsednika na Sankt-Peterburškom ekonomskom forumu i premijera >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << u Francuskoj, da li oni zamišljaju sebe kao predsdenika iduće godine. Intriga je prisutna, ali vreme prolazi, te će odgovore Rusija i svet dobiti u kratkom roku.

Prvi je eventualno učešće u predstojećoj predsedničkoj kampanji komentarisao Dmitrij Medvedev. Odgovarajući na pitanje o perspektivi konkurencije na izborima s Vladimirom Putinim predsednik je nazvao takvu varijantu slabo verovatnom.

Mislim da je to teško zamisliti bar iz jednog razloga. Stvar je u tome, što Vladimir Putin (moj kolega i stari drug) i ja ipak u znatnoj meri zastupamo jednu te istu političku snagu. U tom smislu konkurencija među nama mogla bi da škodi.

Pored toga, prema rečima šefa države, indirektno bi moglo da se zaključi da on ne iskučuje svoje učešće u izborima.

Dan kasnije svoj odnos prema predstojećim parlamentarnim i predsedničkim izborima izneo je Vladimir Putin tokom svoje posete Francuskoj.

Početkom decembra ove godine u Rusiji će biti održani parlamentarni izbori. U martu iduće godine će biti održani predsednički izbori. I jedni, i drugi izbori će biti održani strogo u skladu s važećim zakonodavstvom i Ustavom RF. Glavna lica i u prvom, i u drugom slučaju će biti čak ne konkretni kandidati, već narod Rusije, koji će odlučivati o tome ko će biti predsednik, a ko će zastupati Rusiju u parlamentu.

Najverovatnije, na izborima će biti podneta jedna kandidatura. Inače, lideri opozicionih parlamentarnih stranki imaju svoj pogled na taj problem. Recimo, stranke KPRF i LDPR su predložile obama učesnicima da se bore za glavni državni položaj. U izborima moraju da učestvuju svi, to je uslov demokratije, - ubeđen je lider LDPR Vladimir Žirinovski.

Kada nije rešeno pitanje ko će se kandidovati, neka se kandiduju oba. Zašto je potrebno unapred odrediti dominirajuće lice? LDPR predlaže: Objavite od početka da će se oba kandidovati.

Dok ne prestaju sporovi oko budućih izbora, kao i oko perspektive formiranja od strane Dmitrija Medvedeva sopstvene stranke, u zemlji se dešavaju drugi primetni politički događaji uz njegovo učešće. Predsednik je podneo Državnoj dumi nacrt zakona o smanjenju procenta, dobijenog na izborima, za stranke, koje su odlučile da učestvuju u parlamentarnim izborima. On će iznositi 5 umesto pređašnjih 7 odsto. Eksperti to nazivaju znatnom promenom izbornog zakonodavstva u pravcu demokratizacije.

Izvor: Golos Rossii, foto: EPA

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.