Intervju: Ivica Dačić

Izvor: RTS, 23.Okt.2012, 23:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Intervju: Ivica Dačić

Predsednik srpske vlade Ivica Dačić kaže da će Srbija izgubiti Kosovo ukoliko ne zaustavi propadanje svoje pozicije pregovaračkom procesu.

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je večeras da će Srbija izgubiti Kosovo ukoliko ne zaustavi propadanje svoje pozicije u pregovaračkom procesu. Dačić je poručio da platforma za pregovore o Kosovu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << mora da bude fleksibilna i da odgovora trenutku u kome se Srbija nalazi.

Ovde možete pogledati/preuzeti emisiju Upitnik 

Premijer Ivica Dačić je izjavio da je na sastanku sa Aleksandrom Vučićem i Mlađanom Dinkićem bilo reči o promeni vlasti u 10 do 20 opština u Srbiji, ali ne i o promenama u Beogradu i situaciji u Smederevskoj Palanci.

Dačić je rekao da je na sastanku analizirana situacija na lokalu, da su inicijatori promena kako naprednjaci, tako i SPS i da u tim opštinama koalicije treba da budu iste ili slične onima na republičkom nivou.

Od lokalnih samouprava u kojima je moguća smena vlasti lider SPS-a je pomenuo Užice, Leskovac, Požarevac, Šabac, Sombor, Kikinda, kao i manje opštine - Kuršumliju, Osečinu, Soko Banju i Knjaževac.

Premijer je rekao da će se o Zaječaru razgovarati u narednom periodu, jer je on "specifično pitanje, jer tamo postoje dve suprostavljene strane" pa je potrebno kompromisno rešenje.

SPS može da razgovara o svemu i neće da se zbog lokalnih pitanja ruši vlast na republičkom nivou, rekao je premijer.

Dačić je takođe naglasio da, ukoliko posle stranačkih izbora u Demokratskoj stranci bude izabran novi predsednik ili se unutar nje ne promeni situacija, ne postoji opcija o izlasku na prevremene izbore i stvaranju nove koalicije sa DS.

"Mi možemo da govorimo - Kosovo je srce Srbije, po Ustavu Kosovo je deo Srbije, ali ono više neće biti deo Srbije, ako mi ne shvatamo da moramo da zaustavimo propadanje pozicije Srbije u pregovaračkom procesu oko Kosova, kao što moramo da zaustavimo pad ekonomije", rekao je Dačić u emisiji "Upitnik" na RTS-u.

Dačić je rekao da je sastanak sa Hašimom Tačijem promenio poziciju Srbije jer je Srbija deo procesa, i tako pomaže njenim prijateljima da joj pomažu, jer izolovana neće imati podršku prijatelja kao što je Rusija. On je podsetio da je Rusija devedesetih godina često bila uzdržana oko pitanja koje su bila povezana sa nama.

Kako je naveo, "posledica" njegovog susreta sa kosovskim premijerom je i to da je Beograd posle dugog niza meseci dobio i pozitivne komentare.

"Iz godine u godinu, gubeći vreme, Srbija polako gubi Kosovo. Možemo da se ponašamo kao Grčka i kažemo da je Konstantinopolj Grčka prestonica, ali ona to više nije, a oni to govore već 100 godina", rekao je Dačić.

Premijer je rekao i da ne vidi da je problem to što se sastao sa Hašimom Tačijem jer je on bio u albanskoj delegaciji u Rambujeu 1999. godine i Beču 2006. godine kada su pregovore vodili Tadić i Koštunica. Dačić je rekao da ne zamera Tadiću što se rukovao sa Tačijem, već zbog toga što se pita šta je suština. Lako je nešto raditi kada nemate odgovornost i kada odete u opoziciju možete da radite šta hoćete, rekao je premijer.

Dačić je rekao i da je Hašimu Tačiju rekao da bez obzira šta on misli da je oko Kosova sve rešeno, da treba postići istorijski dogovor i da "svi treba da se zamislimo šta je ono što stavlja tačku na sukobe".

On je ocenio da bi Srbija imala priliku da "nešto i realizuje po pitanju Kosova" da se pre 10 godina razgovaralo o temama koje je on pokretao.

"Šta Srbija zapravo može da uradi? Može da povede rat za odbranu Kosova. Ali što nisu poveli rat oni koji su bili na vlasti kada je proglašena nezavisnost Kosova? Očigledno da to nije opcija", rekao je Dačić.

"Nije problem što Albanci ne žele da žive sa Srbima, problem je što su proglasili nezavisnost bez dogovora sa tom državom Srbijom išto je deo međunarodne zajednice to prihvatio. Postoje istorijske krize koje se vremenom rešavaju, ali će se ona, ako čekamo, rešiti vremenom na našu štetu", rekao je Dačić i istakao da Srbija ne može da prihvati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

On je rekao da Srbija mora da pronađe rešenje, jer je pitanje Kosova problem u svim segmentima. Problem Kosova će se sam rešiti, ako ga ne rešimo do kraja mandata ove vlade Kosovo će biti nezavisno, rekao je Dačić i dodao da zato neće taj problem da ostavlja budućim generacijama.

"U međunarodnoj zajednici svi jedva čekaju da se reši problem Kosova i oni koji su ga priznali i oni koji nisu. I zato Srbija mora da pokaže dobru volju za pregovore", istakao je Dačić.

Dačić je istakao i da bi voleo da na drugoj strani ima sagovornike kao što je Kaćuša Jašari.

Prostor za diplomatsku akciju

On je ponovio da mu je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton rekla u Briselu da Srbiju neće terati na nešto na šta ne želi da pristane.

Premijer Srbije u Beogradu očekuje zvanice iz Brisela, Londona i Vašingotna. Novi razvoj događaja, kaže, otvara prostor za diplomatsku akciju.

"Ja mislim da britanski ministar spoljnih poslova ranije najavio ovu posetu i ona je dokaz napretka u našem odnosu. Ja sam imao sastanak sa njim za vreme Olimpijade. Hilari Klinton je najavljivala posetu početkom oktobra, ali je otkazana. Pošto postoje najave da Eštonova dođe u Beograd očigledno je da ovaj razvoj događaja stvara mogućnost za diplomatsku akciju", rekao je Dačić.

On je naglasio da u predstojećim pregovorima o Kosovu pitanje statusa pokrajine neće biti glavna tema. "Nisam siguran da će tema statusa biti glavna tema, već relaksiranje odnosa i vidljiv napredak u odnosima Beograda i Prištine", rekao je Dačić.

"U vladi postoji jedinstven pristup, a to je da želimo nastavak dijaloga i primenu sporazuma koji su dogovoreni. Treba imati praktičan pristup, odnosno kako doći do pregovora za ulazak u EU i do samog članstva, a istovremeno ne priznati nezavisnost Kosova. U tome se ogleda umešnost političara", rekao je Dačić.

Otvaranje novih predmeta o korupciji

Premijer je najavio da će već od sutra biti nastavljene akcije u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i da će biti obelodanjeni novi predmeti, ali i dodatna saznanja o jednom već postojećem.

Dačić je, u emisiji Upitnik, rekao da u slučajevima sumnji na korupciju ima dosta predmeta i istraga koje će biti pokrenute narednih nedelja i meseci.

"Ali, ne bih zapostavio ni borbu protiv organizovanog kriminala", naglasio je Dačić.

On je najavio da će javnost u Srbiji uskoro biti obaveštena o značajnim uspesima u borbi protiv šverca droge, postignutim u saradnji sa stranim bezbednosnim agencijama koje se time bave.

Dačić je svoju saradnju sa potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem, koji je na čelu Biroa za koordinaciju službi bezbednosti, okarakterisao kao dobru, iako se radi o dve ličnosti različitih karaktera.

"Ja sam otvoreniji, narodskiji tip... On nije tako smiren kao ja, ali nismo do sada imali nijednu svađu", objasnio je Dačić.

Premijer Srbije je ponovio da je postignuto jedinstvo organa koji se bave ovom borbom i da neće biti zaštićenih, dodajući da treba biti oprezan kako se istraga ne bi pretvorila u političku hajku.

"Sada svi kažu da su to političke hajke. Kakve političke hajke? U slučaju (Olivera) Dulića predmet je otvoren u martu kada smo bili na vlasti sa DS. Tada je Biro (za koordinaciju službi bezbednosti) vodio čovek iz DS-a, iz najbližeg okruženja Borisa Tadića", rekao je Dačić i upitao na koji način je ova istraga osveta novog režima.

Govoreći o prvih 100 dana nove vlade Dačić je rekao da o njoj treba narod da sudi, ali je i istakao da će se efekti njenog rada osetiti tek u narednom periodu.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dačić: Moramo rešiti problem Kosova

Izvor: B92, 24.Okt.2012, 01:28

Beograd -- Predsednik vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je da će Srbija izgubiti Kosovo ukoliko ne zaustavi propadanje svoje pozicije u pregovaračkom procesu..."Mi možemo da govorimo - Kosovo je srce Srbije, po Ustavu Kosovo je deo Srbije, ali ono više neće biti deo Srbije ako mi ne shvatamo da...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.