Dačić zahvalio Zarifu zbog nepriznavanja Kosova

Izvor: RTS, 03.Avg.2015, 16:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić zahvalio Zarifu zbog nepriznavanja Kosova

Prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić započeo je posetu Iranu sastankom sa šefom iranske diplomatije Muhamedom Džavadom Zarifom sa kojim je razgovarao o unapređenju odnosa dve zemlje u svim oblastima, kao i o pitanju Kosova i Metohije.
Šef srpske diplomatije čestitao je kolegi na postignutom Sporazumu o iranskom nuklearnom programu i dodao kako želi da se >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << unaprede prijateljski odnosi dve zemlje u svim oblastima, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova, a prenosi Tanjug.

U tom smislu, kako se navodi, dvojica ministara su zainteresovana za intenziviranje političkog dijaloga kao i za organizovanje političkih konsultacija.
Obe strane su spremne za sveobuhvatne konsultacije na bilateralnom i multilateralnom planu, kao i za rešavanje duga Jogoimport SDPR-a, jedinog otvorenog pitanja u odnosima dve zemlje.
Takođe, konstantovano je da ekonomska saradnja ima potencijala za dalje unapređenje, te je razmatrana mogućnost organizacije biznis foruma koji bi doprineo razvoju bilateralne saradnje.
U septembru će, kako je najavljeno, Srbiju posetiti ekonomska delegacija iz Irana.
Ministar Dačić zahvalio je na principijelnoj poziciji Irana na nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije, a iranska strana je istakla da njihovo postavljanje u odnosu na KiM predstavlja jedan od osnovnih principa u spoljnoj politici te zemlje, a to je, kako navode, racionalno postupanje na osnovu međunarodnog prava.
Dvojica ministra razgovarala su i o energetskoj bezbednosti i pitanju ljudskih prava, a saglasili su se da bi trebalo ići u pravcu potpune vizne liberalizacije za državljane Srbije i Irana.
Dačić se sastao i sa predsednikom skupštine Irana Ali Laridžanijem i tom prilikom posebno su istakli prijateljske odnose dve zemlje i obostrani interes za razvoj svestrane saradnje.
Iranski zvaničnik je pozdravio značajnu ulogu i poziciju koju Srbija ima u regionu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, prenosi Tanjug.
Iranska strana je izrazila želju za intenziviranjem parlamentarne saradnje i u tom smislu iskazala nadu da će se poseta predsednice Narodne skupštine Srbije Maje Gojković realizovati do kraja godine.
U razgovoru je konstatovana mala trgovinska razmena i pozdravljena namera da se do kraja godine u Teheranu održi zasedanje mešovite komisije, što će svakako dati impuls razvoju bilateralne saradnje na ovom polju.
Razgovarano je i o globalnim temama, kao što su borba protiv ekstremizma i terorizma, dodaje se u saopštenju.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dačić i Laridžani: Interes za razvoj svestrane saradnje

Izvor: NoviMagazin.rs, 03.Avg.2015

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i predsednik Konsultativne skupštine Islamske Republike Irana Ali Laridžani razgovarali su danas u Teheranu i tom prilikom posebno istakli prijateljske odnose dve zemlje i obostrani interes za razvoj svestrane saradnje...Iranski...

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.