Dačić u Ankari sa Čavušogluom i Erdoganom: Turska da iskoristi svoj uticaj na Prištinu po pitanju primene Briselskog sporazuma

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Jan.2023, 03:57

Dačić u Ankari sa Čavušogluom i Erdoganom: Turska da iskoristi svoj uticaj na Prištinu po pitanju primene Briselskog sporazuma

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da mu je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan, na današnjem sastanku, obećao da će Ankara naglašavati Prištini da je neophodno poštovanje dogovora i ranije potpisanih sporazuma.

Dačić je istakao da nije realno očekivati da će Turska promeniti stav o statusu Kosova i Metohije, ali da je za Srbiju važno da se sačuva mir, da ne bude incidenata.

Šef >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << srpske diplomatije rekao je novinarima da je sastanak sa predsednikom Turske, kao i sa svim ostalim zvaničnicima, protekao u atmosferi izuzetno dobrih odnosa dve zemlje.

"Idemo ka tome da spoljnotrgovinska razmena, sa sadašnje dve i po milijarde, bude i više od pet milijardi evra. Brojne su investicije Turske u Srbiji i značajno je njihovo učešće u infrastrukturnim projektima", kazao je Dačić.

Naveo je da je možda i najveće dostignuće to što smo jedni drugima partneri i da Srbija i Turska nisu problem u regionu.

Dačić je istakao da je cilj da Srbija, uprkos pritiscima iz Evropske unije, sačuva bezvizni režim sa Turskom.

Naveo je i da će uskoro zaživeti sporazum o putovanjima uz ličnu kartu.

"Sporazum je potpisan i sada ne možemo da idemo korak nazad", istakao je Dačić.

Sastankom sa predsednikom Turske i prethodno sa ministrom spoljnih poslova te zemlje, završena je Dačićeva službena poseta Turskoj.

"Turska da iskoristi svoj uticaj na Prištinu po pitanju primene Briselskog sporazuma"

Prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas u Ankari, nakon sastanka sa turskim kolegom Mevlutom Čavušogluom, da bi Srbija volela da Turska bude važan faktor stabilnosti u našem regionu i da je naša molba da Turska iskoristi svoj uticaj na Prištinu po pitanju primene Briselskog sporazuma na KiM.

Dačić je preneo na konferenciji za medije da je sa Čavušogluom razgovarao i o aktulenoj situaciji na Balkanu.

"Mi bismo voleli da Turska bude važan faktor regionalne stabilnosti u našem regionu, a to znači da je naša molba da Turska iskoristi svoj uticaj i kada je reč o Prištini kako bismo imali konstruktivan odnos od Prištine kada je reč o primeni Briselskog sporazuma i drugih ranije potpisanih sporazuma, kako bismo uopšte mogli da razgovaramo o nekim trajnim političkim rešenjima", poručio je Dačić.

Naveo je da u svakom slučaju mora da se spreči situaciju da, kako je rekao, mi svi pojedinačno budemo faktori i učesnici u nečemu što je problem, nego da smo deo rešenja problema.

Poručio je da bez obzira što možda razmišljamo različitio o nekim pitanjima, treba da delujemo zajedno i razvijamo atmosferu međusobnog poverenja.

"Zato sa radošću potvrđujem da ćemo predsednik Vučić i ja učestvovati ovde na svim forumima koji se organizuju. Očekujemo i posete našem regionu i ministara i predsednika Turske. Imaćemo uspešan nastavak saradnje i u narednom periodu. Naši odnosi su na veoma visokom nivou i hvala svima koji su tome doprineli, a u najvećoj meri predsednici Erdogan i Vučić", rekao je Dačić.

Čavušoglu: Ovo je zlatno doba saradnje Srbije i Turske

Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čaušoglu ocenio je danas da su Srbija i Turska u "zlatnom dobu" bilateralne saradnje, kao i da je to istakao ne samo u razgovoru sa šefom srpske diplomatije Ivicom Dačićem već i telefonskom razgovoru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

On je, nakon tet-a-tet razgovora sa Dačićem u Ankari rekao da će Turska nastaviti da radi na unapređenju odnosa i naglasio da je Turska spremna da pomogne Srbiji u vezi s nedavnim poplavama.

On je kazao i da je Turska ostvarila najviše poseta sa Srbijom, u odnosu na druge zemlje i podsetio da su dve zemlje u septembru razgovarale o ojačavanju infrastrukture.

"U mom mandatu sam bio pet puta u Srbiji, učestvovao na mnogim sastancima, srećan sam zbog saradnje i što možemo da razmenimo naša iskustva. Razgovarali smo i o ekonomiji i turizmu, da razvijemo taj obim koji je trenutno 2,5 milijardi dolara, a cilj nam je 5 milijardi dolara. Tome ćemo u narednom periodu da težimo, ali i u drugim oblastima", rekao je on.

Govoreći o investicijama, Čavušoglu je rekao da su se investicije uvećale sa milion na 400 miliona dolara, kao i da je za to zaslužna vlada, koja pomaže turskim firmama da brzo rešavaju svoje probleme.

"Otvorena je još jedna filijala Halk banke i planiramo da otvorimo još, da ih bude ukupno 40. To će biti velika podrška za naše firme i ekonomiju Srbije. Naša saradnja u bankarskom sektoru je veoma važna. Kada sagledamo sve oblike saradnje, neophodan je četvrti sastanak mešovite trgovinske komisije", rekao je Čavušoglu.

On je dodao i da Ministarstva odbrane imaju dobru saradnju, kao i da se teži da se i ona još više razvije.

On je dodao i da je u cilju povećanja turizma, povećan broj letova, kao i da će se taj broj značajno povećati kada se uvede putovanje sa ličnom kartom.

"Trenutno imamo direktan let do Ankare i Istanbula,biće dodat i Izmir. Imamo čarter letove prema Alanji, ta linija će biti važna što se tiče razvoja turizma. Povećaćemo broj letova, sada imamo tri diplomatska predstavništva, jer je konzularno otvoreno u Nišu", rekao je on.

On se zahvalio Dačiću što je u kratkom roku obezbedio dozvole za restauraciju Bajrakli džamije, koja bi trebalo da počne u februaru.

Pozdravio je i ideju bratimljenja gradova dve zemlje i dodao da je sa Dačićem razgovarao o Sandžaku.

"Turska ima drugačiji odnos prema njemu i pridajemo važnost razvoju. Hvala Vučiću za razvoj ove regije. Plus imate dva ministra bošnjačke nacionalnosti što pokazuje sveobuhvatnu politiku Vučića. Jedna turska firma je radila put kod Tutina, hvala na tom projektu, jer izgradnja puta ide dobro i treba da podržimo BiH da radi istom brzinom na tom putu", rekao je Čavušoglu.

On je naglasio i da dve zemlje imaju zajedničko pitanje iseljenika i da ministarstva unutrašnjih oslova sarađuju, jer su, mir i stabilnost veoma važni.

"Trenutno se osniva vlada u Bosni i treba nam vlada koja će na tome raditi. Potrebna je trilateralna saradnja Srbije, Turske i BiH, očekujemo nastavak radova i da poboljšamo saradnju", rekao je on.

Kao jednu od tema sastanka istakao je evrointegracije Srbije i naglasio da Turska želi da se to reši na najadekvatniji način.

"Ove turističke sezone u Tursku će se ulaziti sa ličnim kartama"

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je siguran da će turisti iz Srbije ovog leta putovati u Tursku samo sa ličnim kartama.

Na konferenciji za medije nakon razgovora sa turskim kolegom Mevlutom Čavušoglu u Ankari, odgovarajući na pitanje novinara, Dačić je objasnio da je sporazum o putovanju samo sa ličnim kartama između Turske i Srbije potpisan prošle godine, ali da je ostala obaveza parlamenata dveju zemalja da ga ratifikuju.

Kako je istakao, Turska je to uradila i ostala ja obaveza da to uradi i Srbija, ali da to nije bilo moguće zbog raspuštanja parlamenta i izbora.

"Znate da su bili izbori, zatim formiranje vlade, pa je parlament počeo da radi u zakonodavnom delu tek krajem oktobra. Možete očekivati da će sve to biti vrlo brzo završeno. Siguran sam da će nova turistička sezona moći da se odvija u skladu sa tim sporazumom", rekao je Dačić.

Osuda paljenja Kurana u Stokholmu

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ministar inostranih poslova Turske Mevlut Čavušoglu osudili su danas paljenje Kurana u subotu u Stokholmu.

Na zajedničkoj konferenciji za medije posle razgovora dvojice šefova diplomatija u Ankari, a na pitanje novinara da prokomentarišu paljenje Kurana u Švedskoj, Dačić je rekao da je tragično da u jednom društvu koje je deo EU i Zapada postoji atmosfera da se tako nešto dogodi.

Naročito zato, dodao je, što smo svi mi decenijama unazad bili u prilici da slušamo razne lekcije iz tih delova sveta.

"Tamo gde neko pali knjige, to je prvi korak da neko pali i ljude. Moram da kažem, i pored svih ratova na prostoru bivše Jugoslavije koji su bili i krvavi, nisam čuo da se negde desilo u našem regionu da je neko zapalio Bibliju ili Kuran", istakao je Dačić.

On je dodao da može samo da se pridruži osudama takvog čina i naglasio da država mora da povede računa kakve to posledice može da proizvede.

"To ne može da proizvede dobre posledice, već samo negativne i destabilizaciju čitavog sveta. To se Srbije ne tiče direktno, ali moram to da kažem, jer nas to ne vodi u svet mira, razuma i tolerancije, ako to više uopšte postoji", poručio je šef srpske diplomatije.

Čavušoglu je rekao da znaju da u Evropi dolazi do nacionalizma i mržnje prema onima koji nisu iste vere kao oni.

"Ovo je bolest koja se brzo širi. Mislim da će to doći glave Evropi i evropskim vrednostima. To što se desilo Stokholmu je mržnja i nacionalizam i nikako ne predstavlja slobodu mišljenja", poručio je Čavošoglu.

Dodaje da se tako nešto ne može uraditi prema bilo kojoj veri i da ne treba mrzeti ljude bilo koje vere.

"Zapad govori o slobodi mišljenja samo kada muslimani urade nešto loše. Švedska ako govori da je radikalna i da je nacionalizam preovladao, onda je to u redu, ali to nema veze sa slobodom", istakao je šef turske diplomatije.

Dodaje da to nije u skladu sa evropskim ugovorima.

"Oni nama drže lekcije, trude se da daju lekcije i Srbiji, a ne ponašaju se sa normama EU. Ovo nije sloboda mišljenja i ko god to da uradi biće kriv. Švedska i njena vlada nije smela da dozvoli da se to dogodi i ceo svet je video da je to nepravedno", ocenio je Čavošoglu.

Dodaje da je taj događaj pokazao da Švedska podržava terorističke organizacije kao što je PKK i da su ciljevi levih organizacija u toj zemlji da spreče članstvo Švedske u NATO.

"Poznajem mnogo političara levičara iz Švedske i zvali su me i tražili da sprečimo članstvo u NATO. Levičari postavljaju mine za članstvo Švedske u NATO", ocenio je turski ministar inostranih poslova.

Što se tiče trilaterale Turske-Švedske-Finske koja je otkazana, Čavošoglu kaže da ona ne bi urodila plodom i da je zato otkazana.

"Moramo u narednom periodu uzeti ugovor i viditi što su uradile Švedska, a šta Finska po tom pitanju. Vidimo da Švedska ne sprovodi sporazum, samo na rečima podržava. Sa Finskom imamo manje probleme, ali niko nam se nije zvanično obratio", rekao je Čavošoglu.

U Stokholmu su u subotu održani protesti protiv Turske i nastojanja Švedske da postane punopravna članica NATO-a, a ispred turske ambasade spaljen je Kuran.

Razgovor sa predsednikom turskog parlamenta

Dačić je razgovarao sa predsednikom Velike narodne skupštine Turske Mustafom Šentopom.

Dvojica zvaničnika su iskazala spremnost za dalje unapređenje sveukupne bilateralne saradnje i nastavak političkog dijaloga na visokom i najvišem nivou, a izrazili su poseban interes i za dalje unapređenje saradnje u energetskom sektoru.

Dačić je istakao zainteresovanost Srbije za dalje unapređenje ekonomske saradnje dveju zemalja, posebno u pogledu većeg prisustva turskih investicija i kompanija u Srbiji.

"Zajednička ocena je da su bilateralni odnosi veoma napredovali svih ovih godina. Postigli smo izvanredne rezultate u političkim, ali i ekonomskim odnosima. Spoljnotrgovinska razmena je u prošloj godini po prvi put premašila dve milijarde evra, što je istorijski maksimum, rekao je Dačić.

Predsednik turskog parlamenta Šentop ocenio je trend razvoja odnosa kao veoma dinamičan, naročito u pogledu razmene poseta na visokom i najvišem nivou i otvorenoj komunikaciji zvaničnika dve zemlje.

"U našem parlamentu Grupa prijateljstva sa Srbijom ima 304 člana, što je više od polovine od ukupnog broja članova, i to pokazuje koliko pažnje ukazujemo Srbiji", rekao je Šentop.

On je zahvalio Dačiću na doprinosu koji je dao za unapređenje odnosa između dve zemlje, izrazivši zadovoljstvo što se zajednički projekti, a posebno infrastrukturne investicije, uspešno realizuju.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.