Dačić: Građani Srbije nisu odgovorni za lažne azilante

Izvor: Politika, 14.Okt.2012, 16:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Građani Srbije nisu odgovorni za lažne azilante

DRAGINAC – Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić istakao je da bi ponovnim uvođenjem viza za putovanje u države šengenskog prostora bili kažnjeni građani Srbije koji, kako je istakao, ni na koji način nisu odgovorni za problem lažnih azilanata.

Dačić je novinarima u Dragincu kod Loznice izjavio da bi se ponovno uvođenje viza na veoma težak način odrazilo na odnose Srbije i EU.

Kako >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << je objasnio, problem lažnih azilanata nemoguće je rešiti preko noći jer to je pre svega ekonomsko pitanje, niti drastičnim, represivnim merama jer bi Srbija, prema njegovim rečima, bila optužena za kršenje ljudskih i manjinskih prava.

Podsetivši da su lažni azilanti u 90 odsto slučajeva Romi i Albanci, Dačić je rekao da se taj problem ne može rešavati tako što bi se građani tih nacionalnosti na granici izbacivali iz autobusa.

„U zaključcima EU stoji da bi trebalo da se izvrši inkluzija Roma i ekonomski razvoj područja na kojima oni žive. To stoji i u našim zaključcima. Ja bih voleo da je to moguće uraditi sutra, ali to nije moguće zato što je reč o problemu ekonomskog razvoja koji treba da usledi u narednim decenijama, a ne može da bude realizovan sutra”, rekao je premijer.

Dačić je objasnio da je problem azilanata moguće rešavati u saradnji sa državama EU tako što bi se ulagalo u elektronski nadzor granica i ravnomeran ekonomski razvoj Srbije.

On je istakao da, i pored finansijskih problema, Srbija, ipak, uspeva da suzbije broj ilegalnih migranata preciziravši da je pre dve godine u EU registrovano 17.000 lažnih azilanata iz Srbije, a da ih je prošle godine bilo 10.000.

Premijer je izrazio bojazan da je problem lažnih azilanata, ipak, samo izgovor onima koji bi želeli ponovno uvođenje viza za državljane Srbije jer se takvi zahtevi sve češće čuju iz Francuske i Holandije koje uopšte nemaju problem lažnih azilanata iz Srbije.

Tanjug

objavljeno: 14/10/2012
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić,   Evropska Unija

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.