MSP: Odbijene obe tužbe, nije bilo genocida

Izvor: Politika, 03.Feb.2015, 14:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MSP: Odbijene obe tužbe, nije bilo genocida

HAG – Međunarodni sud pravde (MSP) u Hagu odbio je danas u celosti tužbu Hrvatske i protivtužbu Srbije za genocid, čime je okončan spor između dve zemlje koji je trajao duže od 15 godina.

Predsednik tog suda Petr Tomka izjavio je, čitajući presudu, da Hrvatska nije dokazala da su JNA i srpske snage na njenoj teritoriji počinile genocid, kao i da Srbija nije dokazala postojanje genocida, niti namere o genocidu za vreme i pre operacije „Oluja”.

„Hrvatska >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << nije dokazala tvrdnje da je postojala zavera da se počini genocid. Tužba Hrvatske je odbijena u celini”, navedeno je u presudi suda.

Tomka je rekao da Hrvatska nije uspela da dokaže da je jedini zaključak koji se može izvući iz ponašanja JNA i srpskih snaga na teritoriji Hrvatske da je postojala namera da se unište Hrvati kao grupa.

„Dela nisu počinjena sa izričitom namerom da bi se to okarakterisalo kao genocid”, rekao je on, podsetivši da Haško tužilaštvo nikada nikoga nije optužilo za genocid na teritoriji Hrvatske od 1991. do 1995. godine.

Tomka je podsetio da bivši predsednik SRJ Slobodan Milošević nije pred Haškim tribunalom bio optužen za genocid u Hrvatskoj, već samo za onaj u Bosni i Hercegovini.

Predsednik MSP je objasnio da nije dokazano da je namera sprskih snaga i JNA bila da fizički unište zaštićenu grupu Hrvata, već da ih kazne ili isteraju sa dela teritorije što se, kako je naglasio, ne može okarakterisati kao genocid.

Tomka je, takođe, rekao da druge presude koje su donete pred Haškim trubunalom, navodeći onu u slučaju generala hrvatske vojske Ante Gotovine, nemaju presudnu težinu kad je reč o današnjoj presudi.

U delu presude koji se odnosi na protivtužbu Srbije protiv Hrvatske, Tomka je istakao da „nije dokazano da je genocid počinjen za vreme i pre operacije „Oluja” protiv srpskog stanovništva u Hrvatskoj.„

„Hrvatska ne može da bude proglašena krivom za zaveru da se počini genocid”, rekao je Tomka.

„Protivtužba Srbije mora biti odbijena u celosti”, dodao je on.

Tomka je objasnio da, čak i ako su hrvatske vlasti imale nameru da proteraju srpsko stanovništvo iz Hrvatske, to nije dokaz da su imale nameru da fizički unište tu grupu, odnosno da izvrše genocid.

„Čak i da je tačna tvrdnja da su hrvatske vlasti imale nameru da spreče srpsko stanovništvo da se vrati na hrvatsku teritoriju, to nije genocid”, rekao je Tomka.

Pošto su odbijene i tužba Hrvatske i protivtužba Srbije, odbačeni su i zahtevi za reparaciju, zaključio je predsednik MSP.

On je naveo da je od ukupno 17 sudija, 15 njih glasalo za odbijanje tužbe Hrvatske, a dvoje protiv, dok je protivtužba Srbije odbijena jednoglasnom odlukom.

Tomka je na početku iznošenja obrazloženja rekao da Srbija ne može biti odgovorna za dela počinjena pre 27. aprila 1992. godine.

„Država koja je tek postala potpisnik Konvencije (o genocidu) ne može se smatrati odgovornom retroaktivno za genocid, po članu 9 Konvencije”, izjavio je Tomka.

On je naveo da je SRJ postala obavezana Konvencijom o genocidu tek od 27. aprila 1992. godine, kada je SRJ i nastala.

Tomka je rekao i da je protivtužba Srbije protiv Hrvatske, koja se odnosi na operaciju „Oluja”, utemeljena pošto je Hrvatska u leto 1995. godine bila potpisnica Konvencije o genocidu, te da je faktički i pravno vezana za glavni zahtev.

Saopštavanju presude danas u Hagu prisustvovao je ministar pravde Srbije Nikola Selaković.

Presuda MSP biće konačna, jer na nju ne postoji pravo žalbe, a države će biti u obavezi da po njoj postupe.

Ovaj spor počeo je 1999. godine podnošenjem hrvatske tužbe Međunarodnom sudu pravde protiv Srbije, a usmena rasprava završena je 1. aprila prošle godine.

Hrvatska, predvođena tadašnjim predsednikom Franjom Tuđmanom, je 2. jula 1999. godine pokrenula postupak pred MSP protiv tadašnje SRJ zbog navodnog kršenja Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida tokom oružanih sukoba na teritoriji te Republike od 1991. do 1995. godine.

Srbija je odgovorila kontratužbom 10 godina kasnije, koja se zasniva na istom činjeničnom i pravnom osnovu na kome je podneta hrvatska tužba, odnosno na Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.

Presudu o tužbi i kontratužbi Hrvatske i Srbije donelo je 15 stalnih sudija i dvoje ad hok sudija iz Srbije i Hrvatske.

----------------------------------

Predsednik Nikolić: Potvrđen masovni zločin nad Srbima

Predsednik srbije Tomsilav Nikolić izjavio je danas da Hrvatska nije uspela da dokaže genocidne namere srpske strane u ratnim sukobima a sa druge strane, iako protivtužba Srbije nije usvojena, potvrđeno da je Hrvatska učinila masovan zločin prema Srbima.

Nikolić je u obraćanju javnosti nakon presude Međunarodnog suda pravde u Hagu o tužbi i protivtužbi Hrvatske i Srbije za genocid rekao da je taj sud presudio da Hrvatska svojom tužbom nije uspela da dokaže genocidne namere srpske strane u ratnim sukobima.

„Sa druge strane iako protivtužba Srbije nije usvojena MSP je utvrdio da su vlasti Republike Hrvatske bile svesne da će vojna aklcija Oluja dovesti do proterivanja civilnog stanovništva. Na ovaj način i od strane najviše pravne institucije UN potvrđeno je da su hrvatska snage počinile masovne zločine prema Srbima u Hrvatskoj”, rekao je predsednik.

Time je, kako je ocenio, uprkos nepravdi načinjen ohrabrujući korak.

„Iskreno se nadam da će i u vremenu koje je pred nama biti dovoljno hrabrosti kako bi i Srbija i Hrvatska u dobroj veri zajedno rešavale sve ono što sputava da naš region uvedemo u period trajnog mira i prosperiteta”, zaključio je Nikolić.

Dodik:U Hrvatskoj počinjen genocid nad Srbima

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je 90-tih godina prošlog veka nad Srbima u Hrvatskoj počinjen genocid, oni su raseljeni i o tome svedoče istorijske, populacione, imovinske i druge činjenice - Srbi su nestali sa ogromnog prostora koji danas čini Republiku Hrvatsku.

„A da ne govorimo o činjenici vezanoj za Drugi svetski rat i nikada presuđenog, nikada vođenog postupka vezanog za logor Jasenovac, gde je pobijen ogroman broj Srba i gde su gotovo čitavi prostori ispražnjeni i u današnjoj Republici Srpskoj i u Hrvatskoj, kako bi se pobio jedan narod”, rekao je Dodik u zajedničkom obraćanju srpskoj javnosti nakon izricanja presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid izvršen na hrvatskoj teritoriji od 1991. godine do 1995. godine.

Javnosti su se putem Javnog servisa RTS zajedno obratili predsednik Srbije Tomislav Nikolić i Dodik, a prisutan je bio i premijer Aleksandar Vučić.

Dodik je rekao da će vlasti u Republici Srpskoj poštovati odluku Međunarodnog suda u Hagu, ali ostaje osećaj učinjenog zločina i nepravde nad Srbima koji su najveći stradalnici na prostoru bivše Jugoslavije, u procesu raspada bivše zajedničke države.

Prema njegovim rečima, bilo bi dobro da presuda Međunarodnog suda pravde u Hagu bude podstrek za bolju saradnju Srba i Hrvata, da konačno ostave iza sebe istorijske razmirice i da, kako je rekao, svako učini sve da se krećemo dalje.

Jedna od dobrih stvari ove presude je da se proglasi amnestija u Hrvatskoj za mnogo pojedinačnih postupaka koji se vode protiv Srba i da se pokaže da je na pravilan način prihavćena odluka Suda u Hagu, kazao je predsednik Srpske.

Osvrnuvši se na međusobne tužbe za genocid Federacije BiH i Republike Srpske, Dodik je rekao da je ignorisana i zlopupotrebljena činjenica da polovina BiH nije bila za to da se vodi takav postupak.

Međutim, sud je to ignorisao i nije želeo da proveri tu odluku, dodao je on.

„To me dovodi do uverenja da su mnoge odluke i međunarodnih sudova ovakvog tipa politički motivisane”, primetio je.

Sumirajući utiske posle presude Mređunarodnog suda pravde u Hagu, predsednik Srpske je podsetio da je zvanični Beograd i ranije govorio da i Srbija i Hrvatska treba da povuku tužbe za genocid.

Ministar pravde Srbije Nikola Selaković i ministar pravosuđa Hrvatske Orsat Miljević u Međunarodnom sudu pravde u Hagu, uoči izricanja presude.

Josipović nezadovoljan presudom u Hagu

ZAGREB – Bivši hrvatski predsednik Ivo Josipović kaže da nije zadovoljan konačnom presudom Međunarodnog suda pravde, koja je odbila i hrvatsku i srpsku tužbu za genocid, ali da je pripremom tužbe u čemu je i sam učestvovao odrađen dug prema žrtvama.

Josipović, koji je učestvovao u pripremanju tužbe pre nego što je postao predsednik, za Novu TV kazao je da je „dobijena opomena o strašnim zločinima koji su se dogodili na ovim prostorima”.

„Pitanje je da li strašni zločini koji su se dogodili podrazumevaju genocid, a Sud je zauzeo ovo konzervativno stanovište i podigao lestvicu za genocid jako visoko”, ocenio je on.

Hrvatski predsednik smatra da su „neki od najstrašnijih zločina ispali iz računice, jer je Sud procenio da je Srbija vezana konvencijom od 1992. godine”.

Kako je dodao, Sud je prilično jasno kod kontratužbe Srbije rekao da Hrvatska ne može biti smatrana zemljom koja je počinila genocid, te da su skinuti i navodi o genocidnosti Oluje.

„Cena rata je bila vrlo skupa, Hrvatska je bila žrtva agresije. Nažalost, Sud ne odlučuje o tim pitanjima”, mišljenja je Josipović.

Po njemu, ključni problem je bio kako dokazati genocidnu nameru i kako staviti pojedinačne slučajeve u zajednički kontekst.

„Mi smo razvili teoriju mozaika, gde smo pokušali da dokažemo da su svi događaji bili deo jedinstvene namere da se počini genocid. Bili smo svesni tog rizika da bi ovakva odluka Suda mogla biti verovatna”, rekao je on, ocenivši i da hrvatski pravni tim nije ni u čemu pogrešio.

On smatra i da reperkusije ove presude na hrvatsku budućnost neće biti negativne, kao i da se ne menja afirmacija hrvatskog stava da je slobodu stekla pravednim ratom.

Komentarišući dalje odnose sa Srbijom, Josipović je procenio da će sada, verovatno, biti podignute strasti u medijima, komentari nezadovoljstva i zadovoljstva presudom.

„Nijedna garnitura ne može odustati od traženja nestalih, a s druge strane postoji i odgovornost svih država da procesuiraju ratne zločine”, zaključio je Josipović.

Milanović:nismo zadovoljni, civilizovano prihvatamo odluku

ZAGREB – Hrvatski premijer Zoran Milanović kaže da u vladi nisu zadovoljni odlukom Međunarodnog suda da odbije i hrvatsku i srpsku tužbu za genocid, ali da će odluku na civilizovan način prihvatiti.

„Nismo zadovoljni odbijanjem hrvatske tužbe, zadovoljni smo odbijanjem srpske”, rekao je Milanović novinarima posle objavljivanja presude u Hagu.

„Hrvatska tužba je nažalost odbijena, nije utvrđen genocid, ali utvrđeno je da je bilo zločina i žrtava. Odluku moramo poštovati, žalbe nema. Nismo zadovoljni odlukom suda, ali na civilizovan način je prihvatamo”, rekao je premijer.

On je naveo da je prošlo više od 20 godina od ratnih stradanja i da je Hrvatska članica Evropske unije i sada može da gradi svoju budućnost u tom smeru.

„Srbiji u tom pogledu želimo sve najbolje, ali ne odustajemo od pitanja nestalih i povratka kulturnoga blaga. To je naš dug prema narodu i državi i moralna obaveza koja čeka svaku vladu”,poručio je Milanović.   

Zapadni mediji: Ni Srbija ni Hrvatska nisu počinile genocid

BEOGRAD – Zapadne agencije izvestile su danas, pod oznakom „hitno”, da je Međunarodni sud pravde (MSP) presudio da ni Hrvatska ni Srbija nisu počinile genocid tokom rata od 1991. do 1995. godine.

Asošijeted pres (AP) ocenjuje da bi presuda mogla da doprinese da dve susedne zemlje ostave za sobom dugotrajne animozitete.

Radio Dojče vele navodi da je današnjom odlukom suda „stavljena tačka na 16 godina dug proces u kojem su se Hrvatska i Srbija međusobno optuživale za zločine počinjene tokom građanskog rata posle raspada bivše Jugoslavije 1991.„

Agencije su izvestile da je 17-člani sudski panel ocenio da su snage obeju strana činile zločine, ali da nije počinjen genocid.

Rojters je istakao da su sudije odbacile hrvatsku tužbu, s 15 glasova za i dva protiv, a srpsku tužbu jednoglasno, što, kako primećuje britanska agencija, znači da je čak i ad hok sudija iz Srbije glasao protiv.

AP i Rojters su preneli i da je predsednik MSP Petr Tomka pozvao Beograd i Zagreb da zajedno sarađuju radi pružanja odgovarajuće reparacije žrtvama zločina, što će, kako je rekao, doprineti učvršćivanju mira i stabilnosti u regionu.

Zgrada Međunarodnog suda pravde u Hagu

Američka agencija ističe da odluka MSP nije bila neočekivana, pošto ni Haški tribunal nikada nije podigao nijednu optužnicu za genocid na teritoriji Hrvatske ili Srbije.

Agencije su podsetile i da je Hrvatska 1999. godine tužila Srbiju za genocid u, kako navode, jednom od najkrvavijih ratova koji su potresli Balkan 1990-ih godina, na šta je Srbija uzvratila protivtužbom 2010. godine.

Frans pres (AFP) navodi je hrvatska optužnica obuhvatala i Vukovar, odakle je proterano oko 22.000 nesrba, dok se oko 350 ljudi i dalje vode kao nestali.

Beograd je, kako prenosi AFP, u kontratužbi teretio Hrvatsku za „Oluju”, tokom koje je oko 200.000 Srba bilo primorano da pobegne iz Hrvatske.

Posle „Oluje”, procenat srpskog stanovništva u Hrvatskoj spao je sa 12 na četiri odsto, navodi francuska agencija.

AFP i Dojče vele podsećaju i da je MSP od 1946. godine, kada je formiran, svega jednom presudio da je počinjen genocid, i to presudom iz 2007. godine o genocidu u Srebrenici.

„Genocid je jedan od najtežih međunarodnih zločina, ali je takođe i najteži za dokazivanje”, primećuje francuska agencija.

BBC, na čijem je vebsajtu izveštaj o izricanju presude bila jedna od glavnih vesti, primetio je da su Srbija i Hrvatska proteklih godina poboljšale odnose, ali da je oslobađajuća presuda pred Haškim tribunalom hrvatskom generalu Anti Gotovini, koji je komandovao „Olujom” ogorčila Beograd.

Radio Slobodna Evropa (RSE) podsetio je da je presuda MSP konačna i obavezujuća za sve članice UN.

RSE je, takođe, naveo da su tužba i kontratužba, koje su, prema mišljenju stručnjaka, imale male izglede na uspeh, uglavnom bile karakterisane kao „politikantske, od kojih najveće koristi imaju mahom strane advokatske kancelarije, unajmljene za njihovo podnošenje i argumentovanje”.

Državni službenici i pravni zastupnici su, s druge strane, prebacivali u medijima odgovornost s države na pojedince, koji su navodno samovoljno počinili zločine, a ne organizovano kao pripadnici vojno-policijskih i paravojnih formacija pod državnom kontrolom, ističe RSE.

Tanjug

objavljeno: 03.02.2015.

Nastavak na Politika...






Povezane vesti

ŠLJIVANČANIN O HAŠKOJ PRESUDI: Hrvatska više NEĆE MOĆI da optužuje Srbiju za GENOCID!

Izvor: Telegraf.rs, 03.Feb.2015

Međunarodni sud pravde u Hagu odbio je u celini tužbe Hrvatske i Srbije za genocid. Sud je i presudio da hrvatske snage nisu počinile genocid tokom akcije “Oluja”, kao ni da srpske snage ne mogu biti optužene za genocid u Vukovaru. Penzionisani oficir JNA i Haški optuženik Veselin Šljivančanin...

Nastavak na Telegraf.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.