Dodik: Zločin u Jasenovcu u zaboravu, zločinci bez kazne

Izvor: Politika, 22.Apr.2015, 15:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dodik: Zločin u Jasenovcu u zaboravu, zločinci bez kazne

BANJALUKA – Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik upozorio je da zločin u Jasenovcu, u kojem je tokom Drugog svetskog rata stradalo više od 500.000 Srba, nikada nije uspeo da bude predstavljen na način kako se i desio i da je ostao u zaboravu, kao i zločinci koji nikada nisu odgovarali.

Entitetski predsednik je u intervjuu za elektronske novine Andrićevog instituta „Iskra” podsetio da je u jasenovačkim stratištima ubijeno i 23.900 dece, kao i na činjenicu da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << to u istoriji bio jedini logor za decu.

„Ta činjenica govori koliko je to bilo monstruozno i neuporedivo sa bilo kojim drugim stvarima. U tom pogledu, zadatak svih nas ovde jeste da vratimo sećanje na činjenice koje su se tamo desile”, poručio je Dodik.

Podsetio je, takođe, da je opština Dubica pre rata imala 30.500 stanovnika, od kojih je ubijeno 19.000 Srba, što predstavlja skoro 75 odsto srpske populacije u to vreme.

„Muslimani i Hrvati tada nisu dirani. Samo su Srbi kolektivno vođeni u Jasenovac. Još je jedan kuriozitet - tek 25 godina nakon Drugog svetskog rata prvi Srbin regrut otišao je na služenje vojske. Trebalo je više od 20 godina da neko bude rođen, pa da ide u vojsku”, istakao je Dodik.

„Dan sećanja” na žrtve Jasenovca obeležava se povodom oslobađanja ustaškog konclogora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u porobljenoj Evropi, koji istoričari nazivaju i „srpski Aušvic”.

Za datum obeležavanja uzet je 22. april - dan kada je grupa od 1.075 preostalih logoraša tog dana 1945. krenula u proboj iz logora Jasenovac, a samo njih 127 se domoglo slobode.

Sistem logora smrti Nezavisne Države Hrvatske obuhvatao je oko 80 logora, a prema procenama koje je na osnovu prvih ekshumacija izvršila državna Komisija FNRJ, a koje je potvrdio i Centar „Simon Vizental”, u jasenovačkim logorima je nestalo 500.000 Srba, 80.000 Roma, 32.000 Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.

Dodik se u intervjuu osvrnuo i na zločin počinjen u proteklom ratu u Srebrenici, podsetivši da je nedavno posetio tu opštinu i da se nametnula potreba da poseti i Memorijalni kompleks u Potočarima, zbog žrtava koje su tu stradale.

Istakavši da niko ne može da opravda ubistva i to što se desilo u Srebrenici Dodik je, kako prenose lokalni mediji, upozorio da je problem u vezi sa Srebrenicom politizacija zločina, pokušaj da se iz toga izvuku političke konsekvence i da se to nametne kao kolektivna odgovornost Srbima.

„Ali, to je neprihvatljivo. I zbog toga, naravno, treba razdvojiti počast ili pomen žrtvama od zakulisnih političkih igara koje iza toga često stoje. Ja sam, upravo želeći da se Srebrenica na taj način doživi, potpuno to odvojio od onog što će biti politizacija. To je prisutno na gotovo svim manifestacijama koje se održavaju”, kaže predsednik Srpske.

Komentarišući i činjenicu da neke države već 100 godina negiraju genocid nad Jermenima, pa ne šalju svoje predstavnike na komemoraciju 24. aprila, kao i to da mnogi ne žele, a mnogima na dozvoljavaju da otputuju u Moskvu na proslavu 9. maja - Dana pobede nad fašizmom, Dodik je naglasio da svojim dolaskom ili nedolaskom niko ne može promeniti činjenice.

„Jasenovac se desio, bilo da je tamo danas neko došao ili nije došao. Da nije bilo Rusa, Sovjetskog saveza, pitanje je da li bi se pobedila hitlerovska koalicija ili Hitler sam i zato definitivno nisu u pravu oni koji navode da 'iz nekoga razloga' ne žele ili ne mogu da dođu”, kaže entitetski predsednik.

-----------------------

Dodik: Podaništvo - najveća pretnja opstanku Srpske

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je da su neskrivene ambicije Bošnjaka da Srpsku izbrišu sa geografsko-političkih karata i da je podaništvo najdirektnija pretnja njenom opstanku.

Entitetski predsednik smatra da ta neskrivena ambicija Bošnjaka nije dovoljna ukoliko, kako kaže, „nema našeg opstrukcionizma našoj ideji”.

„Nažalost, u gotovo svakom periodu se nađe neko koga izaberu uz pomoć glasova Bošnjaka i on izvršava određene 'radove' s ciljem afirmacije te ideje o ukidanju Republike Srpske”, tvrdi Dodik u intervjuu za elektronske novine Andrićevog instituta „Iskra”.

Predsednik Srpske smatra da javnost treba da zna da je Mladen Ivanić u izborima za srpskog člana Predsedništva BiH, u odnosu na Željku Cvijanović, imao 25.000 srpskih glasova manje, a kada su iz inostranstva došli glasovi Bošnjaka onda je ostvario većinu od 7.000 glasova.

„To znači da su odlučujuću prevagu učinili bošnjački glasovi, koji jesu legitimni, ali u političkom smislu, bez obzira što glasaju u Republici, oni glasaju protiv Srpske i ne žele joj ništa dobro. Zato, kada se izabere Ivanić glasovima Bošnjaka, onda to pravi političku obavezu u tom pogledu i ta vrsta podaništva je najveća opasnost za opstanak Srpske”, istakao je Dodik.

Nastavak na Politika...






Povezane vesti

»Jutarnji list« zloupotrijebio intervju predsjednika Dodika

Izvor: Nezavisne Novine, 22.Apr.2015

BANJALUKA - Iznoseći niz netačnih i tendencioznih tvrdnji, zagrebački "Jutarnji list" zloupotrijebio je intervju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika koji je dao za Elektronske novine Andrićevog instituta "Iskra", saopšteno je iz kabineta predsjednika Republike..."Ovaj neprofesionalni postupak...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.