
Izvor: Glas javnosti, 30.Maj.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zagreb sad sebi "skače u usta“
BEOGRAD/HAG - Iznošenjem dokaza Srbije na optužbe Hrvatske u Međunarodnom sudu pravde juče je nastavljena ovonedeljna javna rasprava po tužbi Hrvatske protiv naše zemlje za navodni genocid, prenele su agencije.
Glavnu tvrdnju na kojoj se bazira stav Srbije da je Međunarodni sud pravde nenadležan za tužbu koju je Hrvatska 1999. godine podnela protiv tadašnje SR Jugoslavije zbog navodnog genocida pravni zastupnici Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << dokazivali su činjenicom da je čak i sama Hrvatska u to vreme tvrdila da SRJ nije članica UN, što je jedan od osnovnih preduslova za nadležnost Suda.
Glavni pravni zastupnik Srbije profesor dr Tibor Varadi naglasio je da je hrvatski stav u suprotnosti sa stavom zvaničnog Zagreba između 1992. godine i 2000. godine kada je, „u svakoj prilici“, negirano da je SRJ nasledila članstvo u UN od SFRJ.
Insistiranje vlasti Slobodana Miloševića, u istom periodu, da postoji pravni kontinuitet između SFRJ i SRJ i da je SRJ nasledila mesto bivše federacije u svetskoj organizaciji bilo je posledica „pogrešnog i tvrdoglavog“ političkog stava, naglasio je Varadi. On je podsetio da su posle promene režima 2000. godine nove vlasti SRJ smesta promenile taj stav i zatražile prijem u UN, pa je u novembru te godine SRJ postala nova članica svetske organizacije.
U osvrtu na tvrdnju Hrvatske da su vlasti SRJ bile umešane u agresiju i genocid u toj zemlji i BiH, Varadi je uzvratio konstatacijom iz jedne presude Haškog tribunala da su oružane snage Hrvatske učestvovale u ratnim sukobima na teritoriji susedne suverene države BiH. Napominjući da su i Hrvatska i Srbija znatno unapredile odnose od ratnih godina, Varadi je postavio pitanje šta bi dobro donela rasprava o suštini hrvatske tužbe, ukoliko bi se sud oglasio nadležnim.
Kozastupnik Srbije Vladimir Đerić podsetio je da se Međunarodni sud pravde oglasio nenadležnim za tužbu Srbije protiv zemalja NATO zbog nelegalne upotrebe sile tokom bombardovanja SRJ 1999. godine, uz obrazloženje da SRJ tada nije bila članica UN.
Ako bi sada odlučio drugačije, „dao bi Srbiji dva različita odgovora na isto pitanje“ - da li je SRJ 1999. godine imala pristup Međunarodnom sudu pravde, kao članica UN i potpisnica Konvencije o genocidu ili ne, naglasio je Đerić.
Srbija je juče završila iznošenje argumenata, a završne reči danas će dati zastupnici Hrvatske, čime će biti završena ova rasprava.