Presuda Karadžiću 2013.godine?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Sep.2010, 14:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Presuda Karadžiću 2013.godine?

HAG -

Izricanje presude Radovanu Karadžiću pred Haškim tribunalom biće moguće najranije u avgustu 2013. godine, ako se suđenje nastavi sadašnjim tempom, upozorio je danas predsedavajući sudija O Gon Kvon.

"Ako nastavimo sadašnjim tempom, uz uvođenje petodnevne radne nedelje u oktobru, izvođenje dokaza biće okončano u januaru 2013. Optimistički gledano, biće potrebno još šest do osam meseci za završne podneske i reči, te odlučivanje. Presuda bi tada >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << mogla biti izrečena između avgusta 2013. i aprila 2014", kazao je sudija Kvon.

Predsedavajući sudija je naglasio da je procena pretresnog veća uoči suđenja da bi presuda mogla biti izrečena do kraja 2012. bila "suviše optimistička".

"Pretresno veće je zabrinuto da bi suđenje moglo potrajati četiri godine ili više", kazao je Kvon, podsećajući da je veće pre početka procesa ocenilo da je suđenjima dužim od tri godine teško upravljati.

Karadžićev pravni savetnik Piter Robinson (Peter) naznačio je da je i nova procena sudija "suviše optimistička", precizirajući da je tužilaštvo u dosadašnja četiri meseca suđenja izvelo samo 14 odsto svojih dokaza.

Prema Robinsonovoj računici, to bi značilo da će tužioci izvoditi dokaze do avgusta 2012, a da bi se dokazni postupak odbrane istog trajanja od 300 radnih sati okončao u februaru 2015.

Na pitanje sudija kako ubrzati i skratiti proces, Robinson je odgovorio da bi tužilaštvo moglo odustati od izvođenja dokaza o nekim navodima optužnice, na primer o etničkom čišćenju nesrba u 20 bosanskih opština.

Tužilac Alan Tiger odbacio je to, tvrdeći da je dužina suđenja do sada posledica toga što Karadžić kroz unakrsno ispitivanje svedoka optužbe "izvodi dokaze odbrane".

Sudija Kvon pitao je tužioca da li mu je za izvođenje dokaza potrebno svih 300 radnih sati koje mu je veće dodelilo na početku suđenja. Tužilaštvo je od početka postupka, 13. aprila ove godine, utrošilo 41 sat, precizirao je sudija.

Do sada je saslušano manje od 20 svedoka optužbe, a tužioci nameravaju da pred sudije izvedu 400 svedoka.

Tiger je odgovorio da će mu biti potrebno oko 280 radnih sati. Kao način za sažimanje i ubrzavanje postupka, tužilac je predložio uvođenje velikog broja pisanih dokumenata u dokazni spis.

Sudija Kvon je, međutim, napomenuo da se Karadžiću mora dati više vremena za unakrsno ispitivanje svedoka upravo zbog obimnog pisanog dokaznog materijala koji tužilaštvo uvodi u spis.

Od ukupno 400 svedoka koje je predvidelo tužilaštvo, izjave njih 223 se u spis uvode u pisanom obliku, što produžava vreme za unakrsno ispitivanje.

Optuženi Karadžić tvrdio je da su "sve mere tužilaštva za racionalizaciju postupka na štetu odbrane".

"Ovaj proces boluje od nedostatka dokaza... Ako je svrha osuditi po svaku cenu optuženog, onda im ne treba 45.000 dokumenata, neka donesu pet relevantnih... Ako je svrha utvrđivanje šta se dešavalo u BiH, bez čega nema pomirenja i života tamo, onda se moraju revidirati sve činjenice koje su naopako utvrđene u ranijim procesima pred Tribunalom", naglasio je Karadžić.

On je ponovio prigovore na uvođenje velikog broja ranije presuđenih činjenica i pisanih izjava svedoka u spis, upozoravajući da se suđenje pretvara "u papirno".

"Po presuđenim činjenicama, svaki Srbin je kriv, a predsednik najviše. Ovaj proces je ozbiljno doveden u pitanje", rekao je Karadžić, pre nego što ga je sudija Kvon prekinuo i uzvratio da to nije istina.

Kvon je Karadžiću rekao da dužini procesa doprinosi i to što on tokom unakrsnog ispitivanja "drži govore" i čita dugačke izvode iz dokumenata, a ne postavlja bitna pitanja svedocima.

Suđenje Karadžiću biće nastavljeno u ponedeljak, 6. septembra, unakrsnim ispitivanjem svedoka Ekrema Suljevića. Veće je Karadžiću, koji se brani sam, u avgustu odobrilo dve nedelje pauze kako bi preslušao snimke razgovora što je vodio i tajno snimao general Ratko Mladić.

Bivši predsednik Republike Srpske optužen je za genocid u Srebrenici i još osam bosanskih opština, etničko čišćenje nesrba širom BiH, artiljerijske i snajperske napade na civile u Sarajevu i uzimanje međunarodnih talaca 1992-95.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.