
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Dec.2024, 17:33
Polarne rase: Psi koji sanjaju sever (AUDIO)
Sibirski haski, aljaski malamut, samojed, grenlandski pas i jedna od najstarijih pasmina - kanadski eskimski pas, svojom prepoznatljivom estetikom i karakterom, čine porodicu polarnih ili nordijskih pasa, koji su otprilike u isto vreme rođeni na širokom prostoru Polarnog kruga, Sibira, Aljaske, Kamčatke i Grenlanda. Sve ove životinje od pamtiveka su bile u službi čoveka, a njihova funkcija u polarnom društvu i način selekcije stvorili su niz zajedničkih karakteristika. Polarni >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << psi su specijalno uzgajane pasmine prilagođene životu u ekstremno hladnim uslovima polarnih regija.
Ovi psi su poznati po svojoj snazi, izdržljivosti i sposobnosti da kroz sneg i led vuku sanke sa opremom i vodičem na začelju. Njihova gusta dlaka sa podlakom, sloj masnog tkiva ispod kože i jedinstvena fiziologija omogućavaju im da rade u ekstremnim uslovima.
Psi su nezamenjivi članovi svake naseobine lovaca i ribolovaca. Osim što vuku sanke kojima se stiže do mesta gde je ulov garantovan, oni selo brane od izgladnelih zveri, uglavnom vukova, a u letnjim mesecima koriste se za otkrivanje divljači u nepreglednim sibirskim stepama, prostranstvima Aljaske ili Grenlanda Svaka porodica brine o po desetak snažnih, belih, sivkastih i izdržljivih pasa. Život plemena Eskima, naroda Čukči, Neneci ili plemena Samojeden nezamisliv je bez ovih životinja.
Iskonska borba čoveka sa surovostima prirode u bespućima severa stvorila je i jednu od najpoznatijih rasa pasa – sibirskog haskija. Pleme Čukči, koje se smatra utemeljivačem ove plemenite rase polarnih pasa, od pamtiveka je vezano za odane, pouzdane i srčane životinje. Sibirski lovac vekovima je iz legla birao najbolju štenad, čiji je kvalitet ocenjivao po snazi, upornosti, pa i lepoti. Selekciju je pravio prema svojim merilima – bio mu je potreban poslušan i hrabar pas, otporan na duboke mrazeve, led i sneg, koji može satima da vuče sanke i tako obezbeđuje hranu i sebi i svom gospodaru. Na današnji izgled polarnih pasa delom je uticala prirodna selekcija, a delom čovek. Tako su dobijeni snažni, otporni, inteligentni i energični psi, ponekad tvrdoglavi, ali uvek željni pokreta, a pre svega odani. Danas, posle mnogo vekova selekcije, čak i u predelima daleko od hladnog severa, možemo da vidimo rezultat selekcije sibirskih lovaca. Iako samo manji deo ovih pasa danas živi u zemljama porekla, ove pasmine raširile su se u sasvim novoj ulozi – kao dragi i ljupki kućni ljubimci. Uprkos komforu, pažnji vlasnika i toplini domova u kojima žive, zajednička crta svih ovih pasa jeste čuvanje najvećeg broja karakteristika njihovih predaka. Smatra se da su polarni psi sačuvali najveći broj gena svojih dalekih rođaka sa severa i da su se najmanje prilagodili savremenim uslovima života. To se prepoznaje u jedinstvenom, mnogi bi rekli i nepredvidljivom karakteru, dostojanstvu i tišini u kojoj ovaj plementiti pas provodi svoj gradski život.
Životinjama koje uživaju na -10 stepeni nikako ne prija život na visokim temperaturama ili pored radijatora na +24. U neobičnom pogledu svakog polarnog psa koji živi u gradu može da se pročita i trag žalosti za nepreglednim prostranstvima severa kojima su gospodarili njegovi preci i kojima prirodno pripadaju.
Pogledaj vesti o: Hag
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...