Izvor: B92, 20.Sep.2011, 17:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hag: Kasapili poginule srpske borce
Hag -- Na suđenju Radovanu Karadžiću, svedok optužbe Petko Panić rekao da su u Kamenici i u drugim muslimanskim logorima kasapili poginule srpske borce.
Panić je svedočio da su im muslimani nabijali glave na kolac, vršili obrezivanje polnih organa i slično.
Panić, bivši pomoćnik komandira policije u Zvorniku, kaže da je čuo da je pokojni policajac Slavko Erić paljen, da su mu nedostajali delovi tela, kao i da zna da je na Glođanskom brdu ubijeno 60 Srba, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od kojih su mnogi nađeni bez delova tela, a neki nisu nađeni.
Panić je u unakrsnom ispitivanju potvrdio da su se u Zvorniku i okolini, u proleće 1992. godine, muslimani plašili paravojnih snaga, a ne srpske vojske i policije.
Prema Paniću, bezbednost muslimana bila je ugrožena samo od paravojske, koja je maltretirala sve građane Zvornika, bez obzira na veroispovest.
Panić je ispričao incident kada je "jedan 'šešeljevac' tukao srpske policajce, jer su skinuli orlove, a stavili stare šapke sa petokrakom".
Paravojska je, takođe, oformila zatvore i hvatale ljude "i niko ni od nas, a verujem ni od vojne policije, nije mogao ući u te zatvore", ukazao je Panić.
Policija je oterala paravojnu formaciju nazvanu po njihovom vođi - "Gogićevce" preko Drine, 28. jula 1992. godine, a nakon dan-dva su pohapšeni i vođa paravojne formacije zvani Žuća i njegovi ljudi i od tih dana je počela da se upostavlja regularna vlast, potvrdio je Panić.
"Hapšenjem Žuće i proterivanjem paravojski, u Zvorniku je zaživeo pravni sistem", dodao je svedok.
Svedok je rekao da o Srebrenici ne zna ništa, jer u julu 1995. godine nije bio tamo, mada je bila prisutna prva četa policijske stanice Zvornik.
Međutim, sve radnje u Zvorniku u vezi Srebrenice preuzimala je vojska, naglasio je Panić.
Svedok je potvrdio da su se skoro svi muslimani izbegli iz Kozluka vratili godinu dana nakon rata u Kozluk i da je i dan-danas to mesto sa pretežno muslimanskim stanovništvom u Republici Srpskoj.
Izbeglice koje su koristile muslimanske kuće u Kozluku vratile su ih, a kuće su sve sačuvane, dodao je svedok.
Karadžić je tvrdio i da su se opštine na početku rata ponašale kao država u državi, što je bio slučaj i sa Zvornikom, što je Panić potvrdio.
"Sve opštine su uzele za pravo da donose akte koje nisu u njihovoj nadležnosti na početku ratnih dejstava, da li zbog otežane komunikacije ili nečeg drugog, ne znam", rekao Panić.
Posle Panića, iskaz je dao zaštićeni svedok na sednici zatvorenoj za javnost.
Karadžića, bivšeg predsednika Republike Srpske, Haški tribunal tereti za genocid i druge ratne zločine počinjene od 1992. do 1995. godine u BiH.







