Stiglic: Slobodno tržište je mit

Izvor: B92, 09.Jun.2012, 21:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stiglic: Slobodno tržište je mit

Američki ekonomista i nobelovac Džozef Stiglic kaže da veruje u kapitalizam, ali i da nema veru u slobodno tržište.

"Ideja slobodnog tržišta je mit. Sva su tržišta oblikovana prema zakonima i odredbama, a naši zakoni i odredbe su formirani da bi stvorili više nejednakosti, a manje mogućnosti", rekao je on.

Stiglic kaže da su, u terminima osnovne statistike, SAD sve manje zemlja mogućnosti u odnosu na druge napredne industrijske zemlje. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

"Mnogo turbulencija se dogodilo na finansijskom tržištu zato što niko nije znao ko drži Grčki dug", smatra on i tvrdi da je ono što će se dogoditi Evropi u jednakoj meri političke prirode koliko i ekonomske.

"Okvir za evro kakav je dizajniran pre 10 godina fundamentalno je bio pun nedostataka. Nije stvoren da bi mogao reagovati na krizu. Nisam baš optimističan, ali može se dogoditi da u nekom kritičnom trenutku Nemačka pogleda unapred i kaže da ima izbor ili da uništi Evropu ili učini nešto više - i da će onda odlučiti između toga", smatra Stiglic.
Pogledaj vesti o: Grčka

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.