Otrovano ne prolazi

Izvor: Politika, 05.Jun.2009, 00:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otrovano ne prolazi

Granične inspekcije tvrde da se uvozno voće i povrće podvrgava rigoroznim kontrolama

Pijace u Srbiji su preplavljene voćem i povrćem iz uvoza, ali potrošač ne može da utvrdi šta kupuje. Najčešće veruje na reč (pre)prodavcu, pa pazari, navodno, domaći zeleniš, jagode iz srpskih plastenika (koje stižu iz inostranstva), paradajz iz Turske i Grčke. Prema tvrdnjama nadležnih graničnih inspekcija, razloga >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za brigu nema, jer nijedna pošiljka iz uvoza (govori se samo o legalnim tokovima) ne može ući na tržište a da ne prođe rigoroznu kontrolu.

I dok su građani, ako je suditi po rezultatima graničnih kontrola, dobro zaštićeni, kupci širom Evrope strepe od nedeljnih izveštaja koje daje Evropski centar za uzbunjivanje na nebezbednu hranu (RASFF). Ovaj sistem koriste i sve zemlje u okruženju, ali ne i Srbija. Samo u maju je tokom redovnih kontrola na tržištu EU pronađeno i uništeno na tone voća i povrća u kojima su utvrđeni ostaci pesticida i drugih hemikalija.

Prema podacima RASFF, na tržištu Austrije je pronađena sveža paprika uvezena iz Turske sa nedozvoljenom količinom „dijafentiurona”, insekticida koji može da ostavi trajne posledice po zdravlje. U izveštaju stoji da na tržištu nije bilo zaliha, odnosno da su sve uvezene količine pojedene.

Do kraja maja sa tržišta Evropske unije povučene su velike količine i drugih poljoprivrednih proizvoda iz uvoza – šargarepa iz Izraela, sušene smokve iz Turske, dinje iz Brazila, pomorandže iz Španije, breskve iz Egipta, jabuke iz Poljske i grožđe iz Perua. I u ovom voću i povrću pronađeni su ostaci insekticida i nedozvoljenih hemijskih supstanci.

Ovdašnji potrošači se nadaju da neke od ovih pošiljki nisu završile na našim trpezama, a nadležne inspekcije ohrabruju najnovijim izveštajima.

Odeljenje za kontrolu kvaliteta poljoprivredno-prehrambenih namirnica zabranilo je od početka godine uvoz 110 tona voća i povrća u vrednosti od oko 3,5 miliona dinara. Zbog neodgovarajućih organoleptičkih svojstava vraćeno je 22 tone šargarepe iz Turske, kao i 210 kilograma sušene kajsije zbog povećanog sadržaja sumpor-dioksida. Od januara do kraja maja osam puta je reagovala poljoprivredna inspekcija Generalnog inspektorata. Nije dozvoljen uvoz 13 tona jabuka iz Grčke, sedam tona banana iz Turske i 22 tone belog pasulja iz Egipta na čijoj deklaraciji nije bilo zemlje porekla.

– Uglavnom se susrećemo sa nepotpunim ili nepravilno deklarisanim proizvodima. Naša inspekcija proveri svaku pošiljku i ako nije u skladu sa Pravilnikom o kvalitetu proizvoda ne dozvoljava uvoz. Proveravamo sve, osim zdravstvene ispravnosti proizvoda, što radi sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja – kaže Nenad Vujović, načelnik poljoprivredne inspekcije Generalnog inspektorata.

U graničnoj sanitarnoj inspekciji Ministarstva zdravlja kažu da razloga za brigu nema i da redovno kontrolišu zdravstvenu ispravnost voća i povrća.

– Poljoprivredni proizvodi se, u zavisnosti od područja iz kojeg dolaze, testiraju na pesticide, teške metale i radioaktivnost. Loših pokazatelja uglavnom nema i količine hemikalija najčešće su u granicama dozvoljenog. Ukoliko to nije slučaj, roba se vraća, mada se to veoma retko dešava – objasnili su u graničnoj sanitarnoj inspekciji.

U ovoj inspekciji garantuju da ništa što bi eventualno moglo da naruši zdravlje građana ne može da prođe.

Da građani koji sumnjaju u kvalitet voća i povrća možda i ne preteruju, pokazuje i prošlogodišnji primer, kada je Rusija zabranila uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Turske jer su u paradajzu, plavom patlidžanu, krompiru, grožđu i limunu koji se dopremaju iz ove zemlje otkrivene nedozvoljeno velike količine hemikalija. Iako se velike količine voća i povrća i u Srbiju dopremaju iz ove maloazijske države, uvoz je tada nesmetano nastavljen, a kako saznajemo, nijedna pošiljka nije vraćena sa granice.

Jelica Antelj - Stefan Despotović

[objavljeno: 05/06/2009]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.