Nemačka treba prva da ostavi €, evo zašto

Izvor: B92, 17.Jul.2015, 16:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemačka treba prva da ostavi €, evo zašto

Nemačka je ta koja treba da napusti evrozonu, a ne Grčka, tvrdi bivši zamenik direktora MMF Ašoka Modi, a prenosi njujorška agencija Blumberg.

"Poslednja runda nesuglasica između Grčke i njenih evropskih kreditora potvrdila je još jednom da države sa tako različitim ekonomijama nikada nije trebalo da zajedno uđu u valutnu uniju. Za sve bi bilo najbolje da Nemačka prva izađe iz evrozone, a ne Grčka", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << piše Modi za Blumberg.

Prema njegovim tvrdnjama, povratak Nemačke na marku bi uzrokovao direktan sunovrat vrednosti evra, što bi perifernim članicama evrozone omogućilo preko potreban podsticaj na planu konkurentnosti.

Italija i Portugalija, kako navodi Modi, imaju danas gotovo jednak bruto domaći proizvod (BDP) kao i kada je uveden evro, a privreda Grčke, koja je samo na kratko imala rast, trenutno je u opasnosti da padne ispod početnog nivoa. Slabiji evro bi, kako ocenjuje Modi, otvorio priliku perifernim članicama za podizanje privrednog rasta.

"Posledice izlaska Nemačke iz evrozone bile bi minimalne, pošto bi se za nemačku marku moglo kupiti više robe i usluga u Evropi (i u ostatku sveta) nego što je to danas slučaj sa evrom, zbog čega bi Nemci odmah postali bogatiji. Nemačke aktive u inostranstvu bi vredele manje zbog jake marke, dok bi nemačke dugove bilo lakše otplatiti" ocenjuje Modi.

Najveća dobit bi, kako navodi, možda bila ostvarena na političkom planu.

"Nemačka uživa u ulozi super sile u Evropi, ali se nije pokazala voljnom da snosi troškove. Umesto da grade sve tešnje povezanu zajednicu u Evropi, Nemci ugrožavaju njenu delikatnost. Kako bi ostale bliske, evropske države moraju da olabave veze koje ih tako blisko povezuju", zaključuje Modi.
Pogledaj vesti o: Nju Jork

Nastavak na B92...



Povezane vesti

"Nemačka treba da napusti evro, a ne Grčka!"

Izvor: Vesti-online.com, 18.Jul.2015, 11:29

Nemačka je ta koja treba da napusti evrozonu, a ne Grčka, tvrdi bivši zamenik direktora MMF Ašoka Modi, a prenosi njujorška agencija Blumberg...- Poslednja runda nesuglasica između Grčke i njenih evropskih kreditora potvrdila je još jednom da države sa tako različitim ekonomijama nikada nije...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.