Izvor: Nezavisne Novine, 02.Mar.2016, 19:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hrvatska gasi kunu

ZAGREB - Saborski zastupnik Mosta Ivan Lovrinović ocijenio je u srijedu da bi uvođenje evra za nekoliko godina bio "ubrzani put prema grčkom scenariju", SDP-ov Gordan Maras je izjavio da to nije realno, dok je Ivan Šuker iz HDZ-a kazao da je "najlakše reći da se nešto ne može".

Prema pisanju Novog lista, predsjednik Vlade Tihomir Orešković u utorak je u Berlinu izjavio da je razgovarao s guvernerom Hrvatske narodne banke (HNB) Borisom Vujčićem da se za dvije >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << godine pokrene proces uvođenja evra, "a za četiri godine bi to bilo u potpunosti provedeno".

Upitan za komentar te izjave Lovrinović je u Hrvatskom saboru odgovorio da je njegovo mišljenje kako je to "ubrzani put prema grčkom scenariju" i da se ne treba u njega zaletati. Tom prilikom je podsjetio da se na taj korak nisu odlučile i neke zemlje koje su već dugo u Evropskoj uniji, poput Danske, Švedske, Poljske ili Češke.

"Danska neće uvoditi (evro) jer ima tu klauzulu, Poljska je najavila odgodu do daljnjeg na neodređeno vrijeme, Češka također. Tu se ne smijemo zalijetati, jer to je jedan od ključnih alata u okviru ukupne europske politike za održavanje konkurencije nacionalnog gospodarstva", kazao je Lovrinović.

Prema njegovom mišljenju, Hrvatska "neće biti spremna razgovarati o euru za deset godina, a kamo li da ga uvede". Istaknuo je i da je brzo uvođenje eura "strategija prethodnog i sadašnjeg vodstva HNB-a, jer su oni poticali brzu i sveobuhvatnu eurizaciju financijskog sustava i čitavog gospodarstva i time su zemlju izložili neviđenom valutnom riziku"

"Brzo uvođenje eura odgovaralo bi samo bankama i uvoznicima, a čitavo gospodarstvo došlo bi u grčki scenarij", zaključio je Lovrinović.

Za uvođenje evra treba zadovoljiti pet kriterija

Za ulazak u Europsku monetarnu uniju, odnosno evrozonu, članica Europske unije mora zadovoljiti pet kriterija. Inflacija ne smije biti viša od 1,5 odsto od stope inflacije u tri zemlje članice s najnižom inflacijom, budžetski deficit treba biti ispod 3 odsto BDP-a, javni dug ispod 60 odsto BDP, dugoročne kamate ne smiju biti više od dva odsto iznad stope koje imaju tri zemlje članice s najnižim kamatama, a zemlja mora zadovoljiti i kriterij stabilnosti kurs, koji podrazumijeva sudjelovanje u Evropskom kursnom mahanizmu.

Posljednji dostupni podaci pokazuju da Hrvatskoj više od dvije godine bilježi stagnaciju ili pad potrošačkih cijena, odnosno deflaciju, u januaru ove godine po godišnjoj stopi od 0,8 odsto. Budžetski se deficit za prošlu godinu procjenjuje na nivou od oko 4 odsto, a Vlada ga je nedavno usvojenim smjernicama za izradu ovogodišnji budžet procijenila na razini od 3 odsto BDP-a. Hrvatski je javni dug, pak, na razini od oko 85,5 odsto BDP-a.

Maras: odvojiti logično od poželjnog

Gordan Maras iz SDP-a je, pak, rekao da je nužno odvojiti ono što je logično i ono što je poželjno, a da mu se brz ulazak Hrvatske u evrozonu ne čini realnim, jer će nam trebati duže vrijeme da zadovoljimo kriterije za to. Dodao je da bi "volio da premijer objasni kako misli to ostvariti, ukoliko to želi".

S druge strane, kaže Maras, Hrvatska je već visoko evroizirana zemlja te "ne trebamo juriti u euro i eurozonu jer je kod nas rizik tečaja, tržišta, i svega vezanog uz euro, vrlo nizak". Ujedno, kaže Maras, postavlja se pitanje bi li uvođenje evra kao u nekim drugim zemljama dovelo do inflacije, odnosno povećanja cijena.

"Većina zemalja koje su ušle u eurozonu dobile su i inflaciju uz to, odnosno,  europske cijene. Pitanje je da li je to Hrvatskoj potrebno i zašto bismo mi jurili u to. Ne moramo juriti, Hrvatska neće imati neke pretjerane benefite. Mislim da nije realno to što Orešković govori. Ne bih htio docirati, ali neka mu savjetnici malo pojasne kako stvari stoje što se tiče ulaska u eurozonu", zaključio je Maras.

Šuker: Ionako nam je sve vezano uz evro

Ivan Šuker iz HDZ-a, pak, ističe da je Hrvatska ionako već visoko evroizirana zemlja te nam je "sve vezano uz euro". Smatra i da je Hrvatskoj u interesu da uđe u evrozonu i tako riješi niza problema, posebno kao zemlji koja ima vrlo razvijen turizam.

Upitan, pak, je li realno da Hrvatska sve kriterije za ulazak u evrozonu ispoštuje za četiri godine, Šuker je odgovorio da je "najlakše reći da se nešto ne može napraviti",

"Europska komisija je jasno poslala poruku onima koji su mislili da su nešto napravili, a evidentno je da se ništa nije napravilo. To je i poruka da se te strukturne reforme konačno moraju napraviti", rekao je Šuker te dodao da mu nije jasno "zašto preko 80 odsto građana Hrvatske ima štednju vezanu na euro".

"Vidite da je velika rasprava oko valutne klauzule. Sve te priče u tom trenutku nestaju. Iskreno govoreći, lako je reći ne treba ovo, ne treba ono, međutim postavlja se pitanje da nema tih osigurača i mehanizama zaštite, kolika bi bila cijena kapitala, a kolika visina kamatne stope. Na kraju krajeva, vidite da je i povećani izvoz, koji se događa u zadnjih godinu dana, posljedica toga što smo postali dio zajedničkog tržišta,  na koje pouzetnici sami izlaze i prodaju svoju robu", rekao je Šuker.
Pogledaj vesti o: Grčka

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.