Grčku čeka recesija, inflacija...

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Jul.2015, 10:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Grčku čeka recesija, inflacija...

Grčka privreda će ove godine potonuti nazad u recesiju uz negativan privredni rast od 2,5 odsto, novi rast nezaposlenosti nakon godinu dana u padu i skok potrošačkih cena posle tri godine deflacije, saopštila je Fondacija za ekonomska i industrijska istraživanja (IOBE).

Fondacija navodi je Grčkoj neophodna dugoročna ekonomska i politička stabilnost i upozorava da će negativne efekte nedavnih događaja biti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << teško preokrenuti, dok će uslovi za zdrav privredni rast biti odsutni sve dok se poverenje i ravnoteža na vrate u kreditni sektor, prenosi grčki list Katimerini.

Predstavljajući izveštaj o grčkoj ekonomiji, generalni direktor IOBE Nikos Vetas ukazao je na štetu koju je pretrpela grčka privreda, koja je jedva izbegla destruktivne posledice izlaska zemlje iz evrozone i kojoj je sada hitno potreban novi pravac. Način da se to ostvari, navodi Vetas, podrazumeva primenu mera dogovorenih sa međunarodnim kreditorima i to što pre.

Na pitanje novinara da li je izlazak Grčke iz evrozone još uvek moguć, Vetas je rekao da će ta tema biti "živa" sve dok se privredni rast ne vrati u Grčku.

"Ne postoji glatki razvod između evrozone i neke njene članice, a onih koji bi ostvarili korist od izlaska Grčke iz monetarne unije mnogo je manje od onih kojima bi takav razvoj događaja naštetio", dodao je on.

U izveštaju se takođe navodi da restrikcije bankarskih transkacija u Grčkoj mogu biti podizane samo postepeno, kada se poverenje vrati u kreditni sektor.

Kontrole kapitala će, sa druge strane, umanjiti ekonomsku aktivnost Grčke, uz političku nestabilnost i povećan rizik od gubitka radnih mesta i prihoda.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Mračne prognoze - Grke ne čeka ništa dobro

Izvor: B92, 24.Jul.2015

Grčka privreda će ove godine potonuti nazad u recesiju uz negativan privredni rast od 2,5 odsto, saopštila je Fondacija za ekonomska i industrijska istraživanja..Uz to, zemlju čeka novi rast nezaposlenosti nakon godinu dana u padu i skok potrošačkih cena posle tri godine deflacije...Fondacija...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.