Izvor: Blic, 28.Jan.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grčka oplakuje čuvara pravoslavlja
Poglavar Grčke pravoslavne crkve arhiepiskop atinski i svegrčki Hristodulos preminuo je juče u 69. godini života nakon teške bolesti. Vatreni branitelj uloge crkve u Grčkoj preminuo je od posledica raka jetre u svom domu u Atini, samo nekoliko meseci nakon što su otkazani planovi lekara da mu se u Americi izvrši transplantacija jetre. Hristodulos je tokom poslednjih nedelja života odbijao bolničko lečenje.
„Način na koji se nosio sa bolešću >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i neminovnom smrću sve nas je ganuo, šaljući nam jedinstvenu poruku dostojanstva i hrabrosti", rekao je Karlos Papulijas, grčki predsednik.
Juče su zastave širom Atine bile spuštene na pola koplja, a prestonicom su odjekivali zvuci crkvenih zvona. Brojni potišteni vernici, u crnini, okupili su se oko katedrale mitropolije, gde će preminuli arhiepiskop Hristodulos biti sahranjen u četvrtak, nakon trodnevnog bdenja. Na stotine hiljada ožalošćenih vernika došlo je ispred katedrale da oda počast preminulom duhovnom vođi. Grci su sa cvećem i svećama u rukama tiho plakali.
„Osećam se kao da sam izgubila oca", rekla je u neverici starija žena koja se juče molila ispred crkve.
Duhovni vođa deset miliona grčkih pravoslavnih vernika ostaće upamćen kao ličnost koja se zalagala za bliže odnose sa Vatikanom, ali i koja se često sukobljavala sa grčkim vlastima.
„Smrt arhiepiskopa Hristodulosa nije veliki gubitak samo za Grčku već i za pravoslavlje uopšte. On je bio veoma kontroverzna ličnost, a u isto vreme je imao veliku harizmu među Grcima", kaže za „Blic" Mirko Đorđević, analitičar i poznavalac crkvenih prilika.
Đorđević objašnjava da je Hristodulos oduvek čvrsto zagovarao položaj koji crkva ima u državi.
„Odlikovala ga je jaka crta nacionalnog helenskog ponosa, sa elementima grčkog nacionalizma. Najznačajniji momenat u njegovoj duhovnoj karijeri je predstavljala njegova spremnost da se, kao poglavar na tradicionalnom vizantijskom prostoru, otvori za inoslavne, kako pravoslavni vernici nazivaju druge hrišćane", ističe Đorđević.
Arhiepiskop Hristodulos je 2001. godine primio papu Jovana Pavla II tokom njegove posete Grčkoj, kada je izazvao gnev ortodoksnih hrišćana. Pre dve godine se u Vatikanu sastao sa papom Benediktom XVI, u okviru napora da zbliži dve hrišćanske crkve. To je bio prvi susret takvog tipa između najvišeg grčkog sveštenika i vođe svih rimokatolika. Radovan Bigović, profesor Bogoslovskog fakulteta u Beogradu, kaže za naš list da je arhiepiskop Hristodulos bio „veliki prijatelj SPC".
Rođen kao Kristos Paraskevaidis u severoistočnoj Grčkoj 1939, Hristodulos je postao najmlađi poglavar crkve 1998. Od samog početka se predstavio kao otvoren i vatren branilac Grčke i uloge crkve u zemlji. Uvek je smatrao da Grci žive u raju u poređenju sa ostalim žiteljima Evrope, jer imaju jaku veru, grade crkve, žive u skladu s tradicijom i odupiru se globalizaciji.
Otvoreno se protivio i naporima Turske da uđe u EU, opisujući Turke kao „varvare". Bio je stava da su homoseksualci „hendikepirane osobe".
Hristodulos će biti sahranjen u četvrtak, do kada je i proglašena četvorodnevna žalost. Sinod Pravoslavne crkve Grčke ima dvadeset dana da između osamdeset kandidata izabere novog poglavara.
„Dođite sa svojim minđušama"
Arhiepiskop Hristodulos je umeo da iznenadi Grke svojim šalama i iskrenim pozivom grčkoj omladini da se vrate crkvi. Jednom prilikom je rekao: „Vratite se onakvi kakvi ste, sa svim vašim minđušama i ostalim stvarima".
„Otvorio je vrata crkve mladima. Iako nikada nisam bio njegov pristalica, moram priznati da je tretirao mlade ljude sa više poštovanja od svih njegovih prethodnika", rekao je 32-godišnji Janis Konstantinidis.
Preminuo poglavar grčke crkve
Izvor: B92, 28.Jan.2008
Atina, Beograd -- Poglavar Pravoslavne crkve Grčke Hristodulos preminuo je jutros od posledica raka jetre, javljaju agencije... "Arhiepiskop je preminuo jutros u pet sati", rečeno je u njegovoj kancelariji i najavljeno da će se Sinod oglasiti za nekoliko sati. Grčka televizija Net javila je da će...






