GRCI UVODE POREZ ZA SVETU GORU

Izvor: Kurir, 30.Mar.2011, 08:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

GRCI UVODE POREZ ZA SVETU GORU

ATINA - Grčka hoće da nametne porez za Svetu goru! Atos je „zabrinut i razočaran ponašanjem Grčke“, koja ima nameru da uvede porez na nekretnine manastirima na Svetoj gori, što nije bio slučaj od nastanka grčke države. U saopštenju Verske informativne agencije VIA kaže se da su dovedene u pitanje

ATINA - Grčka hoće da nametne porez za Svetu goru!

Atos je „zabrinut i razočaran ponašanjem Grčke“, koja ima nameru da uvede >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << porez na nekretnine manastirima na Svetoj gori, što nije bio slučaj od nastanka grčke države. U saopštenju Verske informativne agencije VIA kaže se da su dovedene u pitanje poreske i carinske olakšice koje Sveta gora ima od nastanka grčke države.

Atina traži da manastiri plaćaju porez na nekretnine koje se nalaze izvan Svete gore. U slučaju neplaćanja moguća je konfiskacija imovine. Vlada iznosi stav da s, kada je reč o porezu, svi subjekti ravnopravni i obavezni da plaćaju.

Iguman najznačajnijeg manastira Velika lavra Pavle kaže da je već došlo do „otežane saradnje“ s više grčkih ministarstava i da to stvara „znatne probleme“. Sabranje igumana traži od Atine da preispita odluke koje izazivaju „frustraciju“. Grčki analitičari bliski Atosu mere Atine označavaju nezakonitim i nepravednim. Atos ne pripada samo Grčkoj, već celokupnom pravoslavlju.

Na Atosu, na površini od 336 kilometara kvadratnih, živi oko 2.000 monaha. Od 20 manastira, u 17 žive grčki monasi.

(R. K.)
Pogledaj vesti o: Grčka

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.