Dijalog pomaže evrointegraciji

Izvor: B92, 07.Sep.2011, 08:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dijalog pomaže evrointegraciji

Beograd -- Grčki šef diplomatije izjavio da veruje da će Srbija do kraja godine dobiti status kandidata za EU, založivši se za nastavak dijaloga Beograda i Prištine.

Stavros Lambrinidis, koji danas dolazi u Beograd, je u intervjuu Novostima, rekao da dijalog u Briselu može pomoći evrointegracijama Srbije.

"Srbija je zabeležila značajana dostignuća tokom poslednjih meseci. Naša poruka Briselu je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da se to mora odraziti na izveštaj Evropske komisije koji se očekuje u oktobru. Dinamika reformi mora da se zadrži", rekao je on.

On je naveo da "istovremeno, napori za uspeh dijaloga Beograda i Prištine treba da se nastave i da to može samo dalje da pomogne evropskom putu Srbije".

Lambrinidis je naglasio je da je cilj Grčke, koja je inicirala "Agendu 2014", da "od sada intenziviramo razgovor sa konkretnim predlozima, tako da 2014. sazovemo Samit EU-zapadni Balkan i da definišemo perspektive članstva zemalja regiona".

On je ponovio da Grčka neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, negirajući da se na njegovu zemlju vrše pritisci da to uradi.

"Nikakav pritisak se ne vrši, niti bi on mogao da ima ikakav efekat, jer Grčka oduvek sledi politiku principa i njima ostajemo verni. To je politika učvršćivanja mira, bezbednosti i blagostanja u regionu", kazao je grčki šef diplomatije.

Prema njegovim rečima, "dobrosusedski odnosi i regionalna saradnja su među osnovnim prioritetima". Na pitanje da li postoji opasnost za bezbednost u regionu pošto je situacija na Kosovu napeta posle jednostranih poteza Prištine, Lambrinidis je odgovorio da "jednostrani potezi dovode u opasnost bezbednost u regionu, a tenzije koje smo pratili krajem jula na Kosovu zaista izazivaju zabrinutost".

"Dijalog je jedini okvir za rešavanje svih razmirica koje postoje, a EU je dokazala da može da doprinese tome. Drago mi je što su razgovori prethodne nedelje u Briselu, izgleda, rezultirali smanjenjem napetosti", rekao je on.
Pogledaj vesti o: Grčka

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.