Izvor: NoviMagazin.rs, 05.Dec.2016, 15:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Čadež: Očekujemo veći izvoz u Grčku
Grčka je među najvećim investitorima u Srbiji, ali nisu iskorišćeni svi potencijali za privrednu saradnju dve zemlje, rečeno je danas na privrednom forumu Srbije i Grčke u Privrednoj komori Srbije.
Predsednik PKS Marko Čadež je kazao da je Grčke među 10 najvećih investitora u Srbiji i da su ulaganja iz te zemlje premašila 2,5 milijardi evra, uglavnom u bankarstvu, turizmu, infrastrukturi, građevinarstvu, telekomunikacijama i energetici.
On je naveo >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << da je u poslednjih deset godina ukupna godišnja robna razmena Srbije i Grčke iznosila od 260 do 390 miliona evra, što je oko tri puta manje od razmene koju Srbija ima sa ostalim zemljama u regionu. Srbija više uvozi nego što izvozi u Grčku, a očekivanja su, kako je istakao Čadež, da će grčki privrednici biti više zainteresovani ne samo za sirovine već i za gotove proizvode iz Srbije, što će obezbediti uravnoteženje trgovinske razmene dve zemlje.
Potpredsednik Unije privrednih komora Grčke Panajotis Papadopulos je rekao da je rast broja srpskih turista u Grčkoj pokazatelj mogućnost unapređenja privredne saradnja dve zemlje.
Dodao je se radi na projektima boljeg povezivanja Srbije i Grčke u oblasti drumskog i železničkog transporta.
Zamenik ministra spoljnih poslova Grčke Jorgos Kartugalos rekao je da je grčka vlada uvela niz mera kako bi ojačala privredu i da bi srpske kompanije trebalo da se o tome informišu radi uspešnije saradnje.
Kartugalos je istakao da je poseta Beogradu prilika da se ojača veza između ove dve zemlje i dodao da grčki proizvodi i usluge imaju mesta na tržištu Srbije.
Državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Stevan Nikčević istakao je da u Srbiji posluje 80 grčkih i mešovitih kompanija u kojima je zaposleno oko 25.000 radnika i da one postaju ozbiljna konkurencija ostalim kompanijama.
Poslovnom forumu Srbija-Grčka prisustvovali su predstavnici više od 40 grčkih i 100 srpskih kompanija iz sektora industrije hrane, energetike, zaštite životne sredine, građevinskog materijala.
U okviru tog skupa potpisan je Protokol o saradnji PKS i Unije Privrednih komora Grčke .
Pogledaj vesti o: Grčka
Grci u Srbiji u top 10, premašili 2,5 mlrd EUR
Izvor: B92, 05.Dec.2016
Beograd -- Grčka je među najvećim investitorima u Srbiji, ali nisu iskorišćeni svi potencijali za privrednu saradnju dve zemlje...To je rečeno na privrednom forumu Srbije i Grčke u Privrednoj komori Srbije...Predsednik PKS Marko Čadež je kazao da je Grčke među 10 najvećih investitora u Srbiji...











