Bžežinski: SAD ne moraju da idu u rat

Izvor: S media, 27.Feb.2012, 16:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bžežinski: SAD ne moraju da idu u rat

Sjedinjene Američke Države ne moraju da idu u rat protiv Irana i to moraju jasno da kažu svojim prijateljima Izraelcima, a za Siriju su odgovorni Turska i Saudijska Arabija, izjavio je američki geostrateg i bivši savetnik za bezbednost Bele kuće Zbignjev Bžežinski.

Američki obaveštajci: Nema dokaza da Iran pravi bombu

Teheran odbio da Grčkoj isporuči naftu

IAEA: Iran povećao količine obogaćenog >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << uranijuma

Bžežinski je ocenio da ni Izraelci ne treba da idu u rat preletajući Irak i upozorio da ih Amerikanci u tome neće podržati.

"Ako to urade, u tome će biti sami. Posledice će takođe snositi sami, jer bi cena koju bismo svi platili, ukoliko dođe do velikog rata - što bi Iranci protumačili kao nešto što se dešava sa našim prećutnim pristankom - bila pogubna za nas u Avganistanu i Iraku, kad je reč o nafti, ali i na Bliskom istoku generalno", izjavio je on.

Odgovarajući na pitanja o Siriji, američki spoljnopolitički teoretičar je rekao da se njegov pristup donekle razlikuje od aktuelnog pristupa SAD. On smatra da Amerikanci treba da podrže sve što Turci i Saudijci zajedno postignu jer su oni njihovi prijatelji u regionu.

"Turci i Saudijci su odgovorni, veoma zainteresovani i sposobni da odigraju odlučujuću ulogu. Mi možemo da ih podržimo ako nešto preduzmu, ali ne i da budemo u prvim redovima", kazao je Bžežinski.

Situaciju u Siriji dodatno komplikuje činjenica da Izraelcima nije u interesu da na površinu ispliva snažna i ujedinjena Sirija, dodao je on.

Američki politikolog je, takođe, upozorio da bi trebalo oprezno porediti sirijskog predsednika Bašara al-Asada i svrgnutog pokojnog predsednika Libije Moamera Gadafija, budući da je Gadafi bio daleko ranjiviji nego što je Asad u ovom trenutku.

(Tanjug)
Pogledaj vesti o: Grčka

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.