Atina predlaže nastavak pregovora

Izvor: RTS, 04.Okt.2012, 20:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Atina predlaže nastavak pregovora

U Memorandumu o razumevanju koji je ministar inostranih poslova Grčke Dimitris Avrampolus uputio svom kolegi u Skoplju Nikoli Poposkom predlaže se nastavak pregovora o imenu pod od okriljem UN. Makedonija će s pažnjom razmotriti predlog, rečeno u Skoplju.

Grčka je predložila Makedoniji Memorandum o razumevanju da bi se poboljšali bilateralni odnosi i rešio međusobni spor o nazivu Makedonije koji je usporio njenu evroatlantsku integraciju.

Ministar spoljnih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << poslova Grčke Dimitris Avramopulos je svom kolegi u Skoplju Nikoli Poposkom poslao pismo sa predlogom dogovora kojim se potvrđuju nepovredivost granice, suverenitet i teritorijlni integritet, dorbrosusedski odnosi dve države, kao i saglasnost za nastavak pregovora oko imena Makedonije.

Grčka i Makedonija se još od 1991. godine spore o nazivu te bivše jugoslovenske republike. Grčka ne priznaje ustavni naziv Makedonije smatrajući ga izrazom teritorijalnih pretenzija suseda na severnu grčku pokrajinu, i zato blokira Skoplje u procesu evroatlantskih integracija. Zbog grčkog veta Makedonija nije na samitu u Bukureštu 2008. primljena u NATO, iako je ispunila uslove.

U predloženom tekstu Memoranduma se navodi da je neophodno nastaviti pregovore pod okriljem UN "na osnovu dogovorenog okvira", prema kojem rešenje "treba da sadrži jasnu i definitivnu odrednicu imena koja neće ostavljati prostora sumnji o razlici između teritorije bivše Jugoslovenske Republike Makedonije i teritorija susednih zemalja, a posebno, regiona Makedonije u severnoj Grčkoj".

Dogovoren naziv, po predlogu, treba da se "koristiti prema svima i u sve svrhe".

"Saglasni smo da je neophodno da podržavamo u potpunosti načela dobrosusedskih odnosa i nemešanja u unutrašnja pitanja druge strane ni pod kojim izgovorom, uključujući i svaku vrstu teritorijalnih potraživanja koja odstupaju od postojećih granica", piše u predlogu memoranduma, prema saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Grčke.

Dogovor bi obavezao strane da se uzdržavaju od postupaka ili izjava koje prete da dovedu do podrivanja pregovora, uključujući upotrebu simbola koji predstavljaju deo istorijske ili kulturne baštine druge strane.

Prema predloženom dogovoru potvrđuje se "postojeća zajednička granica kao trajna i nepovrediva međunarodna granica" a dve strane obavezuju se da će poštovati suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost druge strane i da će se uzdržavati od pretnji silom ili upotrebe sile.

Makedonija će s pažnjom razmotriti predlog

Makedonska vlada najavila je danas da će s pažnjom razmotriti novi predlog Grčke za poboljšanje odnosa Atine i Skoplja i rešenje međusobnog spora o nazivu Makedonije.

Makedonska vlada nije komentarisala navode u pismu već je na konferenciji za novinare na novinarsko pitanje odgovoreno da je pismo stiglo u kasnim večernjim satima i da će biti razmotreno s "dužnom pažnjom i ozbiljnošću".

Grčka strana smatra da je cilj Memoranduma da pomogne u pregovorima kojima posreduje medijator UN Metju Nimic.

Makedonija i Grčka više od dve decenije ne mogu da reše spor o imenu Makedonije. Grčka ne priznaje ustavno ime severnog suseda zbog istoimenog regiona koji se nalazi na severu Grčke. Pregovorima posreduju UN a do sada su propali svi pokušaju da se prihvati predlog koji bi zamenio odrednicu FYROM pod kojom je Makedonija primljena u UN

1993.

 

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.