48 sati za spas Grčke

Izvor: RTS, 11.Feb.2012, 09:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

48 sati za spas Grčke

Nove ostavke u grčkoj vladi zbog najave oštrije štednje. Ovo je čas istorijske odgovornosti, onima koji ne budu glasali za nove mere štednje, nije mesto u vladi, poručio grčki premijer Lukas Papademos. Evropa nas ugnjetava, kažu iz Sindikata javnih službenika.

Premijer Grčke Lukas Papademos kaže da zemlja mora da učini sve kako bi dobila međunarodni paket pomoći od 130 milijardi evra i izbegla bankrotstvo. 

Posle ostavki četiri člana vlade, premijer >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Luka Papadimos je u televizijskom obraćanju upozorio da bi bankrotstvo zemlje - dovelo do privrednog haosa, recesije i novih otpuštanja.

"Prioritet je da usvojimo novi ekonomski program i obezbedimo novi kredit. Onima koji ne budu glasali za nove mere štednje, nije mesto u vladi. Ovo je čas istorijske odgovornosti", rekao je Papademos.

Četvrti član vlade podneo je ostavku, zbog zahteva Evropske unije da Atina uvede oštrije mere štednje - u zamenu za finansijsku pomoć, nakon što je manjinska desničarska partija u koalicionoj vladi - saopštila da neće podržati nove mere.

Šest članova vlade do sada je dalo ostavke. Zbog novog stezanja kaiša u prestonici su protesti, pored 48-časovnog štrajka sindikata.

"Radnici neće moći da prežive u novim merama, čak i ako zadrže posao. Evropa nas ugnjetava", kaže Ilijas Ilijopulos iz Sindikat javnih službenika.

Ako Atina do sredine iduće sedmice ne ispuni zahtevane reforme i mere štednje - strani poverioci neće otpisati i reprogramirati veliki deo duga Grčke. To bi zemlju idućeg meseca moglo prinuditi da proglasi bankrot.

Guverner Francuske centralne banke Kristijan Nojer kaže da Grčka mora da uradi ono što druge evropske zemlje uveliko rade, da stegne kaiš i sledi plan za izlazak iz krize i da to moraju da shvate svi njihovi političari.

Privremena vlada treba da uštedi dodatnih 325 miliona evra, kroz smanjenje penzija, što ona odbija - da mere štednje odobri Parlament i da stranke na vlasti pismeno garantuju da će mere sprovoditi i posle planiranih izbora u Aprilu.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.