Poslednja stanica Bengazi

Izvor: RTS, 15.Mar.2011, 19:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poslednja stanica Bengazi

Zauzimanjem Adždabije i Brege, Gadafijevim snagama otvoren put ka Bengaziju, milionskom gradu i centru pobune. Pobunjenici traže od Zapada da ubije Gadafija. Libijski lider rekao da se oseća da je izdan i da je šokiran ponašanjem Evrope. Zapad odustao od zone zabranjenih letova.

Između snaga Moamera el Gadafija i centra pobune više nema ničega osim pustinje, jer su vladine snage u nekoliko prethodnih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << časova slomile otpor pobunjenika u Bregi i Adždabiji, otvorivši put za nesmetano napredovanje ka Bengaziju i istoku države. 

Gadafi je, u intervjuu nemačkoj televiziji RTL, izjavio da će njegova zemlja prekinuti odnose sa zapadnim zemljama, osim Nemačke, a nasilje u Libiji je nazvao "malim događajem" u kojem ima "samo 150 do 200 mrtvih".

Optužujući Zapad za zaveru protiv njega, Gadafi je rekao da Libija ubuduće neće sarađivati sa tim zemljama.

"Sada ćemo ulagati u Rusiju, Indiju i Kinu", naglasio je Gadafi.

SAD su uvele nove sankcije koje se odnose na ministra spoljnih poslova Libije Musu Kusu, kao i 16 državnih kompanija, objavilo američko ministarstvo finansija.

Navodi se da se dalji koraci u izolaciji režima Mohameda Gadafija odnose na ministra spoljnih poslova, kao na nacionalnu naftnu kompaniju, avio-prevoznika i investicioni fond koje kontroliše vlada u Tripoliju.

Prema tim sankcijama, sva imovina Kuse u SAD je zamrznuta, a američkim državljanima se zabranjuje da sa njim posluju.

SAD razmatraju načine da, nešto više od 30 milijardi dolara, koliko je Gadafijevoj vladi već zamrznuto u SAD, iskoristi za pomaganje libijskoj opoziciji.

Uprkos kuraženju pobunjenika, bitka je trajala mnogo kraće nego što je bilo ko očekivao, u nekoj meri i zbog očiglednog razočaranja pobunjenika činjenicom da je njihov zahtev za uspostavljanjem zone zabranjenih letova iznad Libije pao na gluve uši lidera međunarodne zajednice. 

Pobunjenici su, prvobitno, odbranu koncentrisali oko glavnog gradskog trga, na kojem se nalazilo nekoliko protiavionskih topova, sa cevima usmerenim u pravcu odakle se očekivao dolazak Gadafijevih mehanizovanih snaga.

Takav plan odbrane pao je u vodu onog trenutka kada su Gadafijeve snage prišle iza leđa pobunjenicima i presekle put ka Bengaziju, posle čega se odbrana grada prosto urušila, jer je postalo jasno da od dolaska juče glasno najavljivanih 8.000 svežih boraca iz Bengazija neće biti ništa.

Komandant pobunjeničkih snaga, dojučerašnji ministar policije Abdel Fatah Junis najavljivao je da će njegove trupe, po svaku cenu, pokušati da zadrže Adždabiju. "Adždabija je ključna tačka. Tuda prolazi putevi ka Bengaziju i Tobruku", rekao je komandant pobunjeničkih snaga u Bengaziju.

Vojni analitičari smatraju da je padom Adždabije Gadafiju otvoren put ka Tobruku, čijim bi zauzimanjem pobuna bila svedena samo na Bengazi. Dodatni faktor predstavlja psihološki efekat eventualnog pada tog grada, jer se smatra da moral pobunjenika nije preterano visok, pošto od početka Gadafijeve ofanzive nisu dobili nijednu bitku.

Pobunjenici priželjkuju Gadafijevu smrt

Portparol pobunjeničkog Nacionalnog saveta Mustafa Geriani rekao je da će na sastanku Grupe osam u Parizu apelovati kod francuskog predsednika Nikole Sarkozija i američkog državnog sekretara Hilari Klinton da ubiju Gadafija.

"Tražimo od zapada uvođenje zone zabranjenog leta, taktička bombardovanja i direktan napad na Gadafijevo sedište", rekao je Geriani.

U svežoj ofanzivi, Gadafijeve snage bombardovale su u četiri navrata Adždabiju, poslednju prepreku do najvećeg pobunjeničkog uporišta, Bengazija, javlja Al Džazira.

Pobunjenici u Adždabiji povukli su se sa svojih položaja na zapadnim obroncima grada, zbog žestokog bombardovanja vojnih aviona, javlja Rojters.

Vojne jedinice pod komandom Gadafijevih sinova, Kamisa i Saadija, uputile su se na istok zemlje, prenosi Al Džazira.

Pomeranje jedinica pod komandom Gadafijevih sinova, među kojima se nalazi i 32. elitna brigada, ocenjuje se kao priprema libijskog lidera za konačni obračun sa pobunjenicima.  

Žestoke borbe nastavljaju se u Bregi, pošto su se u kontroli grada nekoliko puta smenjavali pobunjenici i trupe lojalne Gadafiju.

Naftne instalacije i terminale u Bregi i dalje kontroliše Gadafijeva vojska, ali se borbe vode u predgrađima.  

Na zapadu, vojska je ponovo započela napad na Misratu, pošto je sinoć u silovitom napadu zauzela Zuvaru.

Gadafi: Evropa me izdala 

Gadafi je, u intervjuu italijanskom dnevniku Đornale, odbacio zahteve svetskih sila za uvođenje zone zabrane leta nad Libijom, preneo je Rojters.

Libijski lider je rekao da je francuski predsednik Nikola Sarkozi, koji je priznao pobunjenički Nacionalni savet i pozvao na vazdušne udare na ciljane mete u Libiji, mentalno poremećen.

"Zaista sam bio šokiran stavom mojih evropskih prijatelja. Oni su oštetili i ugrozili niz važnih bezbednosnih sporazuma koji su bili u njihovom interesu i ekonomsku saradnju koju smo imali", rekao je Gadafi.

Upitan o svojim odnosima sa Berluskonijem, ranije njemu najbližim evropskim prijateljem, rekao je: "Toliko sam šokiran, osećam se izdanim, ne znam čak ni šta da kažem Berluskoniju".

"Što se pobunjenika tiče", rekao je Gadafi, "postoje samo dve mogućnosti - da se predaju ili da pobegnu".

Libijski lider je ponovio da njegova zemlja predstavlja bedem širenju islamskog ekstremizma, ali i da će se, ukoliko Zapad odluči da napadne Libiju, snage te zemlje priključiti Al Kaidi i proglasiti sveti rat.

"Ukoliko, umesto stabilne vlade, kontrolu preuzmu bande povezane sa Bin Ladenom, Afrikanci će masovno krenuti ka Evropi i Mediteran će postati more haosa", rekao je Gadafi.

Međunarodna zajednica neodlučna

O uvođenju zone zabranjenog leta nad Libijom sve se više razgovara, ali još uvek nema konkretnog dogovora, zbog rezervi nekih zemalja.  

Tako su na današnjem samitu Grupe osam, Rusija i Nemačka blokirale predlog Britanije i Francuske za što skorijim uvođenjem zone zabranjenog leta.  

Ipak, na samitu je odlučeno da se uvedu dodatne ekonomske sankcije Libiji.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini rekao je da su se ministri juče saglasili da što je pre moguće, još ove nedelje, treba ponovo otvoriti diskusiju u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija o daljim merama prema Libiji.

Fratini je dodao i da bi diskusija mogla da se odnosi i na pitanje zone zabrane letova za koju se zalažu Francuska i Velika Britanija, a koju Rusija i Nemačka oklevaju da odobre.

Ministar spoljnih poslova Nemačke Gvido Vestervele izjavio da je njegova zemlja i dalje skeptična prema ideji uvođenja zone zabrane letova u libijskom vazdušnom prostoru.

"Nemačka je i dalje skeptična prema ideji o uvođenju zone zabrane letova nad Libijom, ali ovo pitanje trebalo bi hitno da bude razmotreno u Savetu bezbednosti UN", naglasio je Vestervele.

Trebalo bi da grupa lidera Afričke unije narednih dana poseti Libiju, u cilju prekida sukoba i smirivanja situacije.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.