Gadafijeva alijansa s islamistima: ko blefira?

Izvor: Vostok.rs, 05.Avg.2011, 01:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gadafijeva alijansa s islamistima: ko blefira?

05.08.2011. -

Libijske vlasti su stupile u alijansu s pristalicama islamizma među pobunjenicima. Ovo je saopštio sin Moamera Gadafija – Seif al-Islam u intervjuu za novine „Nju-Jork Tajms". Duhovni lider opozicije Ali Salabi (Ali Sallabi) je opovrgao tvrdnju o bilo kakvoj saradnji.

Po svemu sudeći, blefiraju obe strane. Gadafijev sin je izjavio da nema poverenja u islamiste. Nazvao ih je „krvožednima" i „teroristima". Međutim, priznao je da >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << su njegov otac i njegove pristalice prinuđeni da sarađuju s njima radi postizanja glavnih ciljeva. A njih ima dva: izbaviti se od pobunjenika koji su orijentisani na liberalne vrednosti, „liberali će pobeći ili će biti ubijeni," – izjavio je Seif al-Islam; drugi cilj je da se Libija sagradi po slici i prilici Saudijske Arabije i Irana.

U međuvremenu privremeni partneri sina pukovnika Gadafija u pregovorima imaju drugačije viđenje prosperiteta Libije. Tako, po rečima, lidera islamista Alija Salabija, oni podržavaju pozive pobunjenika u Bengaziju za uspostavljanje demokratije bez klana Gadafija na čelu zemlje. U intervjuu za „Glas Rusije" stručnjak Instituta za poznavanje Istoka RAN, bivši ambasador RF u Libiji Aleksej Podcerob je na sledeći način prokomentarisao vest o alijansi između libijskih vlasti i pobunjenika islamista:

Čini mi se da je to više taktički potez, koji ima za cilj izazivanje raskola u redovima opozicije. Za vreme postojanja Gadafijevog režima, počevši od 1969. godine za njega su prvo jedan od glavnih protivnika, a zatim glavni protivnik postali islamisti. Oni su optuživali Gadafija da je jeretik, čak su pokušavali i da ga ubiju. Protiv Gadafija je delovao Narodni front za spasenje Libije s bazom u Londonu, u kojem glavnu ulogu igraju „Braća-muslimani". Ovaj front je slao borce u Tripoli, koji su pokušavali da organizuju atentat na Gadafija. U Kirienaki je protiv njega delovala libijska islamska borbena grupa, koja je 96. godine pokušala tamo da razvije partizanski rat i bila je ugušena. I danas se borci ove grupe bore u redovima islamista. Zato mi izgleda da ova izjava ne predstavlja ništa više nego taktički potez. Tim pre što je opovrgavaju sami islamisti, koji se bore na strani opozicije. I ne mislim da bi ikad mogli da pristanu na saradnju s Gadafijem.

Dakle, ako Seif al-Islam blefira, njegove izjave se u potpunosti mogu oceniti kao radnje koje za cilj imaju raspad i dezorganizaciju protivnika. Pritom se ovaj rad obavlja prilično uspešno. Primer za to je nedavno ubistvo komandanta pobunjeničke vojske Abdel-Fataha Junisa (Abdel Fatah Younis), Seif al-Islam je pretpostavio da su iza toga stajali upravo islamisti iz redova opozicije. Po njegovim rečima, radikalnim muslimanima je prosto dosadilo to što su Abdel-Fatah Junis i liberali, orijentisani prema Zapadu u potpunosti kontrolisali pobunjeničku vojsku. I još su upravljali novcem. Ove tvrdnje nisu lišene osnova, smatra Aleksej Podcerob:

Naravno, između islamista i drugih grupacija opozicija ima protivrečnosti. Moguće je da upravo ove protivrečnosti sad isplivaju. Jer postoji i verzija da iza pogibije Abdel-Fataha Junisa – komandanta vojske pobunjenika, stoje upravo islamisti. Ovakva varijanta nije isključena. Rat je rat, psihološki rat je psihološki rat. Svaka od strana pokušava da napravi neke poteze koji bi izazvali dezintegraciju i kolebanje, da izazove raspad u neprijateljskoj strani svojih protivnika.

U svakom slučaju, ovo Zapadu stvara dodatne teškoće, koje u libijskoj igri stavljaju prilog isključivo na opoziciju. Od početka građanskog rata u Libiji više puta su se pojavljivala saopštenja o tome da u njenim redovima postoji značajan broj islamista, uključujući i pristalice „Al-Kaide". Zapad se trudio da ne primećuje ove signale. Sad se postojanje radikala u redovima opozicije više ne može ignorisati. I zar nije namera Francuske i njenih partnera da predaju opoziciji 259 miliona dolara iz zamrznutih sredstava Moamera Gadafija – direktan oblik pružanja podrške liberalima? Ako islamisti ovo procene kao izazov upućen njima, pukotina u taboru libijske opozicije može poprimiti strašne dimenzije.

Izvor: Golos Rossii, foto: EPA
Pogledaj vesti o: Libija

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.