Izvor: B92, 09.Dec.2008, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uhapšen guverner Rod Blagojević

Čikago -- Guvernera Ilinoisa Roda Blagojevića uhapsio je FBI zbog sumnje da je umešan u korupciju na političkom nivou, odnosno za trgovinu mestima u Senatu SAD.

Uhapšen je i njegov šef kabineta Džon Haris, a obojica se sumnjiče da su pokušavali da prodaju ili da trguju mestom u Senatu koje je ostalo upražnjeno nakon što je Barak Obama sa tog mesta otišao u Belu kuću. On je optužen i da je dobijao donacije za političku kampanju u zamenu za razne ustupke. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

Kako prenosi Čikago tribjun, Federalne vlasti sumnjaju da je Blagojević tražio funkciju ministra za zdravstvo u Obaminoj administraciji ili isplativu poziciju pri sindikatima u zamenu za postavljanje kandidata koga žele sindikati.

Obama nije povezan sa sumnjama

Novoizabrani američki predsednik Barak Obama ni na koji način nije povezan sa sumnjama federalnih vlasti o umešanosti u korupciju guvernera savezne države Ilinois Roda Blagojevića, rekao je američki tužilac Patrik Ficdžerald.

Ficdžerald je rekao da Blagojević još ima moć da imenuje jednog američkog senatora koji će popuniti mesto koje je upražnjeno pošto je otišao Obama.

Oni su, navodno, optuženi i da su hteli da smene ceo bord urednika lista Čikago tribjun zbog kritika Blagojevića. Navode se sumnje i da je gotovo sve poslove koje je obavljao kao guverner, uključujući obnovu autoputa u Ilinoisu, koristio za trgovinu, kako bi imao novčanu korist zauzvrat.

Portparol američkog državnog tužioca Rendal Samborn izjavio je da su Blagojević i Haris zadržani u pritvoru.

U izjavi za AP, jedan federalni funkcioner je, govoreći uz uslov aninimnosti, precizirao da se Blagojević tereti da je uzeo novac od najmanje jedne osobe u vezi sa imenovanjem Obaminog naslednika u Senatu.

51-godišnji Blagojević, kojem je ovo drugi guvernerski mandat, uporno pobija sve optužbe. Kao izvori koji su otkrili sumnjive poslove guvernera i njegovog saradnika navode se trake sa snimljenim razgovorima.

2006. godine Blagojević, Amerikanac srpskog porekla, i predsednik Srbije Boris Tadić potpisali su sporazum o uspostavljanju bratskih odnosa Srbije i Ilinoisa, kako bi se jačala privredna saradnja. Država Ilinois treća je po ekonomskoj snazi među američkim saveznim držvama.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.