Zapadni Balkan podržao usklađivanje klimatskih planova sa EU

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Dec.2018, 16:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zapadni Balkan podržao usklađivanje klimatskih planova sa EU

Ministri zemalja zapadnog Balkana, članica Energetske zajednice, usvojili su tokom sastanka Veća ministara Energetske zajednice dokument o ciljevima do 2030. godine, navodi se u saopštenju Beogradske otvorene škole (BOSS).

Dokument o ciljevima usvojen je dan nakon što je Evropska komisija objavila svoju dugoročnu Klimatsku strategiju sa ciljem dostizanja neto nultih emisija gasova sa efektom staklene bašte do 2050. godine, a uoči početka 24. klimatskih pregovora u okviru >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama u Poljskoj, navodi se u saopštenju.

Zemlje članice Energetske zajednice su prošle nedelje u Skoplju dale podršku usklađivanju svojih ambicija sa onim u EU, tj. da će pratiti ambicije EU u pogledu energetskih i klimatskih planova pri utvrđivanju sopstvenih ciljeva za 2030. godinu tako da odražavaju evropske, i to za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, povećanje energetske efikasnosti i udeo energije iz obnovljivih izvora

Iako teže članstvu u EU, vlade zemalja iz grupe šest Zapadno-balkanskih država su najčešće zaostajale za planovima i ambicijama unije pri usvajanju i realizaciji njenih propisa, a energetski sektor je jedan u nizu primera, navodi se u saopštenju BOŠ.

Dok se EU priprema za što skoriju dekarbonizaciju, većina vlada u regiji i dalje planira razvoj i izgradnju novih termoelektrana na ugalj, uprkos ogromnim potencijalima za uštedu energije kroz energetsku efikasnost i proizvodnju iz obnovljivih izvora te uprkos činjenici da je ugalj jedan od glavnih uzročnika klimatskih promena i alarmantnog zagađenja vazduha širom regije, dodaje se u saopštenju.

Evropske finansijske institucije su odustale od uglja, što je uradila i Svetska banka, te na taj način pre dva meseca uskratila podršku za izgradnju nove termoelektrane na Kosovu.

Kako se navodi u saopštenju, ova odluka ne dolazi zbog ekoloških razloga, već iz ekonomskih, jer su obnovljivi izvori energije sada jeftiniji od uglja.

U fokusu pregovarača na 24. Klimatskim pregovorima u Poljskoj biće i 2020. godina, zbog urgentnosti rešavanja prethodno dostavljenih planova za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Pregovarači će takođe raditi na razvijanju i usvajanju Pravilnika za implementaciju Pariskog sporazuma, a cilj su jasna i sveobuhvatna pravila koja će osigurati transparentnost i odgovornost, tako da sve države preduzmu adekvatne i merljive korake ka smanjenju emisija, dodaje se u saopštenju.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.