Većina Srba želi u Evropu

Izvor: S media, 16.Jul.2010, 14:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Većina Srba želi u Evropu



Broj gradjana koji žele da Srbija pristupi Evropskoj Uniji nije se menjao od prošle godine, pokazuje istraživanje.


Nivo podrške gradjana pristupanju Srbije Evropskoj uniji je stalan, tako da bi ove godine, kao i lane, 65 odsto gradjana pozitivno odgovorilo na referenudmsko pitanje "Da li podržavate članstvo Srbije u EU", pokazuju rezultati danas predstavljenog istraživanja "Stavovi gradjana o procesu evropske integracije Srbije". >> Pročitaj celu vest na sajtu S media <<

"Nivo podrške pristupanja Srbije EU je stalan, ali emotivna identifikacija i osećanje optimizma gradjana opada", rekla je direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević predstavljajući rezultate istraživanja u Vladi Srbije, i dodala da je za jedan procenat porastao broj gradjana koji bi na eventualnom referendumu negativno odgovorili na pitanje pristupanja EU.

Delević je naglasila da mladih ljudi, u odnosu na prosek populacije, imaju znatno pozitivnije stavove prema EU, da bi na referendumu u znatno većem procentu od proseka glasali za pristupanje, kao i da u znatno većem procentu od pristupanja očekuju i ličnu i opštu korist.

"To što misle mladi ljudi je velika obaveza i za sadašnju, ali i za sve vlade koje će voditi Srbiju u budućnosti", ukazala je Delević.

Prema njenim rečima, podaci istraživanja pokazuju i da se manje gradjana Srbije "lično oseća Evropljaninom", te da je medju stanovništvom manje idealizma i optimizma.

Kada je reč o mišljenju gradjana o datumu sticanja statusa kandidata za članstvo u EU, 46 odsto ispitanih je odgovorilo da bi to trebalo da se dogodi u toku 2011. godine, devet odsto gradjana za rok navodi kraj 2010.godine, dok 18 posto kaže da se to neće dogoditi nikada.

"Gradjani uglavnom realistično sagledavaju situaciju, a gradjani koji smatraju da Srbija nikada neće ući u EU jesu uglavnom oni koji su smatrali da naša zemlje neće doći ni na belu šengensku listu", kazala je Delević.

Zabeležen je i porast broja onih koji smatraju da reforme koje su neophodne za ulazak u EU treba sprovoditi radi stvaranja bolje Srbije i zbog gradjana, a ne zato što je to ispunjavanje uslova koje je postavila EU.

Delević je navela da je tog mišljenja 72 posto gradjana, odnosno devet odsto više nego prošle godine, te da je taj broj znatno veći od broja gradjana koji podržavaju ulazak Srbije u EU.

Broj gradjana koji smatraju da ulazak Srbije u EU u najvećoj meri otežava politika stalnog uslovljavanja i ucena koju EU primenjuje prema našoj zemlji opada, tako da ih je sada 43 odsto, odnosno sedam odsto manje nego u maju prošle godine, dok je porastao broj onih koji smatraju da je reč o objektivnim preprekama, odnosno obimnim reformama koje treba sprovesti.

Smanjen je i broj gradjana koji smatraju da su saradnja sa Hagom i isporučivanje haških begunaca glavni uslovi koji se postavljaju Srbiji, i prema najnovijem istraživanju takvog je mišljenja 70 odsto ispitanih, odnosno devet odsto manje nego u maju prošle godine.

"To pokazuje razumevanje gradjana da je vlada to prihvatila kao obavezu", kazala je Delević, dodajući da je manji i broj gradjana koji "problem Kosova" vide kao glavni uslov koji se postavlja Srbiji.

Prema istraživanju Kancelarije za evropske integracije, koje je radjeno u junu na uzorku od 1.094 ispitanika, znatatan broj gradjana, 36 odsto, smatra da na ritam približavanja evropskih integracija Srbije utiče i politička situacija unutar same EU.

Podeli ovu vest sa prijateljima na FACEBOOK-u klikom na dugme.

Povezane vesti

Sutra temperatura do 36 stepeni

Vozovi najčešće do Crne Gore

Srbija-Crna Gora: Prvo najteži kriminalci

Bugarski parlament ratifikovao S S P sa Srbijom

Izvoz u 2009. dva puta veći od uvoza

Komentari

Ostavi komentar Nema komentara

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.