Izvor: B92, 13.Nov.2017, 13:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uključivanje Zapadnog Balkana u EU prioritet Bugarske
Brisel -- Uključivanje Zapadnog Balkana u Evropsku uniju i njegovo povezivanje s Unijom biće jedan od prioriteta Bugarskog predsedavanja EU od januara 2017.
To je u intervjuu briselskom portalu "Politiko" rekla bugarska ministarka Lilijana Pavlova, zadužena za EU, istakavši da "Bugarska želi da bude i balkansko predsedništvo jer veoma dobro poznaje to područje".
"Mi nećemo davati bilo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kakva nestvarna očekivanja našim prijateljima na Zapadnom Balkanu, ali ćemo ih staviti visoko na naš program delovanja", podvukla je ministarka ključna za predsedavanje Bugarske EU u prvih šest meseci 2017.
"Tu imamo na umu povezivanje železnicom, putevima, vazdušnim saobraćajem, u obrazovanju i finansijama", navela je Lilijana Pavlova.
Sofija, kao predsedavajuća EU, među ključnim ciljevima ima i budućnost Evrope i posebno mladih ljudi, bezbednost, i to naročito zaštitu spoljnih granica i odbrambenu strukturu Unije, kao i snaženje digitalnog jedinstvenog tržišta.
Bugarski premijer Bojko Borisov je posle nedavno susreta bugarske vlade i Evropske komisije u Briselu izjavio da Sofija vidi mogućnost da Zapadni Balkan uključi u EU dok iz Unije izlazi Velika Britanija.
Borisov je ocenio da zapadnobalkanski region raspolaže izuzetnim prirodnim, kulturnim i istorijskim bogatstvom i ima mnogo šta da ponudi, a region je već dobro infrastrukturno povezan i otvoren za investicija i poslove.
Predsednik bugarske vlade je procenio da će dobre prilike da se valjano sagledaju mogućnosti regiona biti poseta Evropske komisije Sofiji u januaru i susret šest čelnika Zapadnog Balkana i lidera EU u maju iduće godine u glavnom gradu Bugarske.










