
Izvor: NoviMagazin.rs, 27.Okt.2020, 15:04
Teško do rodnog pariteta u spoljnoj politici i bezbednosti
Žene su na putu da dostignu paritet u diplomatiji članica EU i zemalja Grupe 20, ali ne i među ambasadorima, a da bi ih bilo koliko i muškaraca u vojsci, biće im potrebno više stotina godina, pokazao je danas objavljeni "ŠIkjuriti indeks" (SHEcurity Index).
Ipak, razlike su velike i npr. diplomatske službe nekih zemalja, poput Švedske, Finske ili Estonije, nadomak su paritetu između ambasadora i ambasadorki >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << a kod drugih je, poput Belgije i Češke, tek svaki deseti ambasador žena.
Žene čine samo četvrtinu ambasadora u zemljama EU i Grupe 20, iako u proseku čine 43,5 odsto diplomata, navele su autorke indeksa i studije, evroposlanica Hana Nojman (Hannah Neumann) i Leoni Hopgud (Leonie Hopgood).
U politici su žene sve zastupljenije u nacionalnim parlamentima ali će do ravnopravnosti u odborima za spoljnu politiku i odbranu biti potrebno gotovo 100 godina.
U vojsci žene čine 11 odsto vojnog osoblja ali njihov broj sporo raste i do jednake zastupljenosti, gledano prema napretku između 2009. i 2018, biće potrebno između 325 godina u EU i 465 godina u NATO.
Istovremeno žene čine četvrtinu policijskih snaga i za paritet će im, na osnovu napretka zabeleženog između 2009. i 2017, biti potrebno 58 godina, navodi se u studiji.
Kod civilnih i vojnih misija do uspostavljanja rodnog pariteta na vodećim pozicijama u mirovnim misijama UN biće potrebno pet godina ali je procenat žena u vojnom osoblju u tim misijama ispod 5 odsto.
Situacija je još ozbiljnija u misijama EU i nijedna žena nikada nije bila komandant ili zamenik komandanta vojne misije u sklopu CSDP (Zajedničke spoljne i bezbednosne politike).
U biznisu žene čine samo između šest (u Nemačkoj) i 23 odsto (u SAD) članova uprava kompanija koje proizvode oružje i tu je njihov broj mnogo manji nego u upravama kompanija iz drugih sektora.
Predočeni podaci, istakle su autorke, pokazuju koliko se sporo i nejednakim tempom ide ka rodnom paritetu i većem učešću žena u spoljnoj i bezbednosnoj politici.
Kako su dodale, neprihvatljivo je da se čeka da prođe još jedan vek do postizanja rodnog pariteta.
Autorke studije navele su i da se nadaju da će podaci iz "ŠIkjuriti indeksa" doprineti podizanju svesti i podstaći vlade da prikupe nedostajuće podatke, da će istraživači koristiti podatke za dublje analize, kao i da će indeks pokrenuti razgovore o konkretnim akcijama radi napretka ka rodnom paritetu.
Podaci za indeks su prikupljeni u EU, njenim članicama i zemljama Grupe 20 industrijski razijenih zemalja.
Rezultati "Šikjuriti indeksa" objavljeni su u godini u kojoj se obeležava 20 godina Rezolucije UN 1325 "Žene, mir i bezbednost".
"Nastavićemo projekat i nadamo se da ćemo na 21. godišnjicu Rezolucije 1325, u oktobru 2021, imati bolje podatke. Do tada diskusije o jednakoj zastupljenosti žena u oblasti mira i bezbednosti neće oslabiti, niti ćemo dostići paritet", zaključile su Nojman i Hopgud.