Izvor: Blic, 09.Jul.2015, 12:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stojanović: S kancelarkom smo razgovarali o EU, otvaranju poglavlja, reformama i regionu
Glavne teme razgovora predstavnika civilnog društva i nemačke kancelarke Angele Merkel bili su proces pristupanja Srbije EU i otvaranje poglavlja, trenutno stanje reformi u procesu integracije, regionalna saradnja i stabilnost, izjavila je danas izvršna direktorka Građanskih inicijativa Maja Stojanović.
Stojanović je, kako se navodi u saopštenju, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u razgovoru sa Merkelovom istakla da regionalna politika Vlade ide u dobrom smeru, ali da može i da se unapredi.
- Poseta premijera Srebrenici je dobar korak, ali je neophodno i osigurati akciju 'Sedamhiljada' koja se održava u Beogradu i podržati globalne procese osude genocida - rekla je Stojanović.
Ona je naglasila da je važno izgraditi institucije u Srbiji, osigurati podelu vlasti, nezavisno pravosudje i tužilaštvo i omogućiti slobodan rad i poštovanje preporuka nezavisnih institucija.
- Sloboda medija je ključna za demokratizaciju zemlje, a neophodno je zaustaviti pritisak na civilno drustvo, rušenje institucija i negativan odnos prema EU integracijama od strane medija, naročito onih koji su u državnom vlasništvu - rekla je Stojanović.
Ona je dodala da se stabilnost regiona gradi jačanjem demokratske Srbije i osiguravanjem principa vladavine prava, kao i da je za održivost referomi u ovim oblastima ključno što brže otvaranje poglavlja 23 i 24 u pregovorima Srbije i EU.
Na radnom doručku sa Angelom Merkel bili su i generalni sekretar Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić, predsednik YUCOM-a Milan Antonijević, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava Sonja Biserko, direktorka Centra za evroatlantske studije Jelena Milić i predsednik savetodavnog odbora Ajsak (ISAC) fonda Milan Pajević.
Miščević: Otvaranje poglavlja 35 možda pre decembra
Izvor: RTS, 09.Jul.2015
Poruka nemačke kancelarke Angele Merkel o otvaranju poglavlja je vetar u leđa na putu Srbije ka EU, ocenjuje šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević. Dodaje da postoji mogućnost da pre decembra bude otvoreno poglavlje 35 o Kosovu. ...









