Izvor: RTS, 09.Jul.2015, 18:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Miščević: Otvaranje poglavlja 35 možda pre decembra
Poruka nemačke kancelarke Angele Merkel o otvaranju poglavlja je vetar u leđa na putu Srbije ka EU, ocenjuje šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević. Dodaje da postoji mogućnost da pre decembra bude otvoreno poglavlje 35 o Kosovu.
Tanja Miščević u izjavi Tanjugu napominje da poglavlja 23 i 24, koja se odnose na vladavinu prava, zbog tehničkih procedura ne mogu do tada biti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << otvorena, te da je potrebno ispuniti "političke uslove".
Miščevićeva je objasnila da u poglavljima 23 i 24 postoje merila za otvaranje, da su treće verzije akcionih planova, te da je plan da one budu predstavljene državama članicama tokom jula.
"Od septembra kreće procedura koja ima nekoliko koraka i na osnovu iskustava prethodnih država, recimo Crne Gore, ona se ne može u potpunosti završiti za četiri do pet meseci. I zato najčešće govorimo o tome da je poglavlje 23 i 24 moguće otvoriti najranije u decembru, ako se ispune politički uslovi", rekla je Miščević.
Šefica pregovaračkog tima je rekla da nema sumnje da je jak vetar u leđa kad kancelar tako moćne države pruži podršku i prostor za nastavak kompromisa kako bi što pre otvorila prva poglavlja za pregovore.
Prema njenim rečima, Srbija je još jednom dobila poruku koja je za nju uvek važna - da ima jasnu perspektivu članstava u EU, uz potrebu ispunjavanja svih kriterijuma dolaska do članstva.
Dodaje i da je Angela Merkel, pored spremnosti Srbije na kompromis, istakla i značaj reformi u Srbiji, a to sve zajedno igra najznačajniju ulogu u procesu evropskih integracija.
Kako kaže, niko ne može biti potpuno precizan u vezi sa terminom i datumom otvaranja poglavlja, a o poglavlju 35, koje se tiče Kosova, ne zna se previše.
Istovremeno, ona dodaje da postoji mogućnost, kako to najavljuje i Nemačka, da prvo poglavlje koje će biti otvoreno bude poglavlje 35, što će biti moguće i pre decembra.
"Za poglavlje 35 nemamo previše tehničkih detalja, što daje mogućnost da politički ono bude mnogo brže nego što je to u slučaju bilo kog drugog poglavlja", rekla je Miščevićeva.
Govoreći o korišćenju pretpristupnih fondova EU kojima ove godine Srbija prvi put samostalno upravlja, Miščevićeva je rekla da je to veliki izazov, ali da ne bismo dobili mogućnost da sami raspoređujemo 190 miliona evra, koliko godišnje Srbija dobija, da nismo za to sposobni.
"Ta mogućnost se daje kad prođemo vrlo rigoroznu kontrolu EU", rekla je Miščevićeva.
Srbija će, kaže Miščevićeva, kao zemlja kandidat moći da aplicira i za novac za investicije u okviru plana predsednika EK Žan-Kloda Junkera koji će biti potpisan 22. jula.
Kako kaže, reč je o ogromnim sredstvima, odnosno o 318 milijardi evra, ali da ta sredstva u ovom momentu tek treba privući.
Novooformljeni Evropski fond za strateške investicije biće popunjen sredstvima u iznosu od 21 milijarde evra, ali Junker tvrdi da će efekat rada tog fonda po evropsku privredu biti 15 puta veći.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija



