Srbija na granici dva sveta, ali i na granici između dva razdoblja!

Izvor: Press, 06.Sep.2014, 12:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Srbija na granici dva sveta, ali i na granici između dva razdoblja!"

Denio je u intervjuu Tanjugu, poslednjem koji je dao pred odlazak iz Beograda, izjavio da su protekle četiri godine u Srbiji, s diplomatske tačke gledišta, bile "uzbudljive".

"Srbija je prava zemlja, sa identitetom, kulturom, jezikom, zemlja koja se nalazi na granici između dva sveta, a možda i na granici između dva razdoblja", rekao je on, podsetivši da je pratio napredak Srbije od oklevanja "na ničijoj zemlji" između istoka Evrope i >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << EU do jasnog izbora da se priključi svojoj prirodnoj porodici - EU.

Na pitanje kakav je stav Francuske po pitanju zahteva Berlina i Londona da u pristupnim pregovorima između Srbije i EU najpre bude otvoreno Poglavlje 35, Denio je odgovorio da je Savet ministara EU odlučio da među prvim otvorenim poglavljima budu 23 i 24 i dodao: "Mi se držimo toga."

Govoreći o napretku koji je Srbija ostvarila u reformama, francuski diplomata je primetio da je u toku usklađivanje sa EU u oblastima politike, pravosuđa, privrede, i da "stvari, u celini, idu u dobrom pravcu".

PROČITAJTE JOŠ:
"Ko kaže da je Srbija neutralna? Vaša država se opredelila za evropski put!"
Ðurić: Srbija čvrsto ka Evropskoj uniji
BRAVO: Završio je medicinu, nema posao a pomaže starima u zabačenim selima!
   
"Kada sam došao, pitanje privatizacije javnih preduzeća na ivici bankrota bilo je tabu tema, a sada postoji zakon i rokovi", rekao je on.
Pre nekoliko godina, reforma pravosuđa je takođe bila sporno pitanje, kazao je Denio, podsetivši na smenu sudija, njihove žalbe i vraćanje na radno mesto.

U međuvremenu je usvojena strategija reforme pravosuđa, postoje jasni ciljevi i debata je uokvirena zakonima, rekao je on i podsetio na reči francuskog filozofa Monteskjea da je važno shvatiti duh zakona i sprovoditi zakon u tom duhu, a ne tražiti načine da se to zaobiđe.

"Mislim isto za medije. Svi znamo da ima problema, mešanja, neke vrste autocenzure u nekim medijima, ali zakoni su usvojeni, uz saglasnost Evropske komisije, i sada je važno da budu primenjeni", rekao je francuski ambasador primetivši da se nijedno društvo zakonima ne može promeniti preko noći i da je za to potrebno vreme i praksa.

Komentarišući dijalog Beograda i Prištine, Denio je ocenio da je i tu bilo ogromnog napretka, da je Srbija uvidela da joj vreme ne ide na ruku i da je Vlada Srbije postupila veoma mudro kada je preuzela inicijativu, koja je omogućila postizanje Briselskog sporazuma, deblokiranje situacije i promenu istorijske perspektive.

"Mislim da je bilo važno shvatiti i da se srpski narod ne brani samo granicama, već i tako što se brane prava srpske manjine u drugim zemljama", rekao je ambasador Francuske.

Kada su u pitanju bilateralni odnosi, Denio je rekao da je "zadovoljan ambasador", jer su ti odnosi na političkom nivou u poslednje tri godine unapređeni posetama najviših srpskih zvaničnika Parizu, kao i potpisivanjem Sporazuma o strateškom partnerstvu.

"To su važni događaji, jer je Francuska zemlja Zapadne Evrope s kojom Srbija ima najsnažnije političke odnose", rekao je on i najavio da za nekoliko nedelja, verovatno u novembru, u posetu Beogradu treba da doputuje francuski premijer Manuel Vals, na poziv premijera Aleksandra Vučića.

Denio je kao dodatni razlog za zadovoljstvo naveo i to što su Srbija i Francuska odlučile da gledaju u budućnost, a to je, prema njegovim rečima, EU sa Srbijom kao članom i saradnja Pariza i Beograda u evropskim okvirima.

Ekonomske veze dveju zemalja su, prema njegovoj oceni, dobre, u Srbiju svake godine dođu tri-četiri nova francuska preduzeća i postoji iskreno zanimanje investitora, kao i zajednički projekti.

Takva situacija je, kako je istakao, rezultat ne samo toga što je Srbija postala kandidat za EU, već i još jednog, ličnijeg elementa, takođe veoma važnog za investitore - kvaliteta ljudskih odnosa između Srba i Francuza.

Denio je naveo da od mnogih čelnika francuskih preduzeća u Srbiji, kada govore o poslovanju, dobija uvek isti odgovor: "Srbija je sigurno u celom regionu zemlja s kojom imamo najbolje kulturno razumevanje, kvalitetne radnike, inženjere, razumemo se dobro, dobro radimo zajedno".

Upitan kako objašnjava to dobro međusobno razumevanje, on je odgovorio da veliku ulogu imaju kulturni, ljudski i istorijski faktori.

"Naše dve zemlje imaju tradiciju jakih drzava , zemalja sa snažnim identitetom", rekao je on, napomenuvši da i u Francuskoj i u Srbiji postoji zajednicko zanimanje za nauku i tehnologiju, kao i da kultura ima važnu ulogu.

Na pitanje kakve lične utiske nosi iz Srbije, francuski ambasador je odgovorio da je na njega posebno jak utisak ostavila izuzetna gostoljubivost Srba.

"Bio sam fasciniran ljubaznošću s kojom su nas uvek primali, ne znajući da sam ambasador, već kao stranca koji pokušava da se sporazume", rekao je on i dodao, smejući se: "Postoji taj mali problem kada ste vozač, a to je što vam nude rakiju, i nije lako objasniti da, mada vam se sviđaju i oni i rakija, ne možete da vozite i pijete rakiju."

Francuski diplomata je priznao da postoji jedna stvar koja mu se nimalo ne dopada u Srbiji, a to je buka.

"Mislim da je to negiranje ljudske slobode, nametanje te paklene buke u restoranima, na ulici, svuda. Mislim da je to šteta jer odlazimo u restoran ili u šetnju da bismo razgovarali, a ne da bismo bili zaglušeni. To je, po meni, civilizacijski problem, ali nije tipičan samo za Srbiju, mada je ovde to posebno nasilno", kazao je on.

Denio je rekao da je hrana u Srbiji odlična i priznao da mu je omiljeno jelo leskovačka mućkalica, ali je istakao da je uživao u kulturnoj infrastrukturi Beograda.

Iz Beograda Denio odlazi za Njujork, gde će, kako je rekao, naredna tri meseca predvoditi francusku delegaciju na zasedanju Generalne skupštine UN.
Pogledaj vesti o: London

Nastavak na Press...






Povezane vesti

Francuski ambasador o Srbiji: Zemlja koja se nalazi na granici dva sveta

Izvor: Kurir, 07.Sep.2014, 08:42

BEOGRAD - Srbija i Francuska imaju snažne političke odnose, a dva naroda povezuju i kvalitetni ljudski odnosi i duboko razumevanje, izjavio je Fransoa Gzavije Denio, odlazeći ambasador...- Srbija je prava zemlja, sa identitetom, kulturom, jezikom, zemlja koja se nalazi na granici između dva sveta,...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.