Izvor: N1 televizija, 01.Feb.2018, 20:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija i obavezujući sporazum: Za tango je potrebno dvoje

Posle poruke iz Brisela da pre priključenja Srbije Evropskoj uniji očekuje pravno obavezujući sporazum sa Prištinom, Beograd podseća da je za tango potrebno dvoje.

Izvor: N1

To da je pre članstva potreban potpis, potvrdio je juče i predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajini, ali ostaje nedorečeno o kakvom je zapravo dokumentu reč. Zvaničnici u Beogradu tvrde da ne znaju, ali kažu da je Srbija spremna za kompromis.

Pet godina otkad je počeo >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine, taj odnos je sve, samo ne normalan. Nije tajna da će sve dok je takav, vrata EU biti zatvorena za Srbiju. Da to ne znači priznanje Kosova, potvrđuju i evropski zvaničnici, ali znači potpisivanje tzv. pravno obavezujućeg sporazuma. Šta se pod tim podrazumeva - zasad je enigma i za predsednika Srbije.

"Još vi nemate tačnu formu, neke zemlje insistiraju na modelu dve Nemačke, postoje druge ideje da se naši odnosi s Albancima reše pre toga, mnogo je tu različitih modaliteta, ja sam uvek za to da ne bežimo od rešenja, ja sam uvek za to da ne održavamo zamrznut konflikt, ja sam zato da ne ostavljamo deci probleme za narednih 100 godina, ja znam da ovo niko ne voli da čuje, ali to jeste pogled u budućnost i to jeste odgovoran odnos. Da li ćemo u tome uspeti ne zavisi samo od nas. Za tango je potrebno dvoje, potrebno je da i neki drugi razumeju da moraju da učine kompromise, a ne samo Srbija", smatra predsednik Srbije Alekasandar Vučić.

Hrabrošću predsednika da ovo javno izgovori ponosi se i premijerka.

"Jer bi najlakše bilo da kažemo ovo je jedan zamrznuti konflikt i mi ćemo raditi na ekonomiji, radićemo dalje na evropskim integracijama, a ovo pitanje, to ćemo da ostavimo, pa nek taj vruć krompir rešava neko drugi. Ne. Mislim da Srbija ima odgovornog predsednika, odogovornu Vladu i u našem je interesu, nezavisno od EU, da nađemo dugoročno, održivo rešenje", kaže predsednica Vlade Ana Brnabić.

Šta bi to Srbija trebalo da potpiše s Prištinom - još ni same članice EU nisu usaglasile, tvrdi direktor Kancelarije za KiM.

"Ali, ako ga budu u nekom trenutku imale i kada ga budu imale i kada nam ga budu predstavile, mi ćemo se o tome izjasniti", poručuje direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.

Bivši predsednik Srbije Boris Tadić tvrdi da zna o kakvom dokumentu je reč, jer se to, objašnjava, tražilo i dok je on bio na vlasti, ali i za vreme Vojislava Koštunice. Reč je, kaže, uglavnom o takozvanom modelu dve Nemačke.

"Aleksandar Vučić je to takođe znao, ali je skrivao od javnosti. Postavlja se pitanje zašto i zašto ga nijedan mediji ne pita da li je imao takvu informaciju i pre više meseci i zašto o tome nije govorio u predsedničkim izborima kada je i tada već bilo jasno da će Srbija biti obavezana da uspostavi sveobuhvatno rešenje", rekao je bivši predsednik države Boris Tadić.

Tadić tvrdi da je novi momenat to što to rešenje Evropska komisija od Srbije očekuje do 2019. godine, što, kaže, govori o nepoverenju Unije u srpsku vlast, kojoj ne ostavlja mogućnost da to završi kroz proces reformi do samog priključenja Srbije. Unutrašnji dijalog, bivši predsednik zato naziva lakrdijom koja, kaže, služi da opravda ono što Vučić mora da isporuči.

Nastavak na N1 televizija...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.