Špansko iznenađenje  tvrdo protiv Kosova u EU

Izvor: B92, 30.Jan.2018, 20:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Špansko iznenađenje " "tvrdo" protiv Kosova u EU

Brisel -- Španija je dostavila pismo u obliku "non pejpera" pred usvajanje strategije proširenja na Zapadnom Balkanu, u kom "stopira" Kosovo.

Posle obelodanjivanja non-pejpera Španije, čija je suština da Kosovo, ni sa zvezdicom, ni bez nje, ne može u dalje evrointegracije, otvoreno je pitanje da li će se ponoviti presedan iz decembra 2016, kada zbog protivljenja Austrije daljim pregovoroma s Turskom, nisu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << usvojeni zaključci Evropskog saveta o proširenju, već samo zaključci Predsedavanja EU.

Iako u Evropskoj komisiji danas ističu da je buduća Strategija proširenja “dokument Evropske komisije“, dakle, ne nekakvog zbira zemalja članica, jasno je da Komisija ne radi u “vakumu“ i da je za strategiju, kao i za svoje ranije dokumente, uvek konsultovala zemlje članice.

Diplomatski izvori Tanjuga u Briselu ističu da je Španija ovoga puta imala vrlo čvrstu poziciju kada je u pitanju politika proširenja, odnosno mogućnost integracija Kosova u EU.

Prema Tanjugovim izvorima, visoki zvaničnik Komisije bio je upućen u Madrid, kako bi se došlo do kompromisnog rešenja.

U Komisiji navode da će, i pored španskih zahteva, Strategija "obuhvatiti ceo region" i da će "svi partneri biti poimence pomenuti".

Upravo koristeći reč "partneri", a ne "države" Zapadnog Balkana, Evropska komisija pokušava da održi svoj statusno neutralni pristup kada je Kosovo u pitanju.

To, međutim, ne rešava osnovni problem, a to je činjenica na koju se pozvala Španija, da je Kosovo, stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji, zapravo došlo do kraja svog trenutno mogućeg evrointegracionog puta.

Za svaki sledeći korak Kosova ka EU biće neophodan konsenzus svih zemalja članica o statusu Kosova kao nezavisne države.

Takvog konsenzusa nema i pitanje je da li će i kada biti postignut

Interesantna je i činjenica da u zvaničnim briselskim dokumentima sve države Zapadnog Balkana imaju “perspektivu evropske integracije" (što podrazumeva i članstvo u EU), dok se za Kosovo navodi samo “evropska perspektiva", kao šira i nedefinisana kategorija.

Prema Tanjugovim diplomatskim izvorima, Sspanija nije bila jedina zemlja članica koja je poslala svoje viđenje strategije proširenja.

"Poslale su i druge, od kojih su se neke, recimo, protivile davanju konkretnog vremenskog okvira za pristupanje novih članica, dok su druge bile vrlo pozitivno naklonjene planovima za ubrzanje puta Zapadnog Balkana u EU“, kažu za Tanjug u diplomatskim izvorima u Briselu.

Tanjug nezvanično saznaje da je Nemačka, ali i Holandija, Belgija, pa i Francuska bile protiv davanja konkretnog datuma za moguće novo proširenje, ali da su ipak u svojim stavovima bile “pomirljivije“ u odnosu na tvrdi španski stav o tome da Kosovo nije deo procesa proširenja.

Diplomatski izvori u Briselu za Tanjug navode da će 2025. godina “ipak ostati u finalnom tekstu Strategije“ kao godina kada se može očekivati pristupanje Srbije i Crne Gore EU.

U Briselu kažu da očekuju da tekst Strategije koju će Evropska komisija usvojiti sledeće nedelje posluži kao baza za dalju raspravu među zemljama članicama kada je u pitanju proces proširenja, koji će ove godine biti u fokusu EU.

Prava prilika za to biće već u martu, kada bi zemlje članice na nivou Saveta ministra mogle da “prime k znanju“ dokument Evropske komisije.

Veća rasprava o proširenju očekuje se u junu, do kada će Evropska komisija izaći i sa izveštajima za sve zemlje koje se nalaze u procesu integracija.

Tada se mogu očekivati i rasprave i zaključci o procesu proširenja na Zapadni Balkan.

U Briselu podsećaju da se u decembru 2016. godine dogodio presedan, kada zbog stava Austrije, koja se protivila daljem procesu pregovora sa Turskom, nisu usvojeni zaključci Evropskog saveta o proširenju, več samo zaključci Predsedavanja EU.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.