Savetu ministara preporučeno otvaranje poglavlja 35

Izvor: RTS, 13.Okt.2015, 16:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Savetu ministara preporučeno otvaranje poglavlja 35

Evropska komisija i Evropski savet za spoljne poslove dostavili su Savetu ministara i članicama EU preporuku za otvaranje poglavlja 35 u pregovorima sa Srbijom, koje se bavi pitanjem Kosova, rekla je Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost EU Federike Mogerini.
Maja Kocijančič je, upitana da >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prokomentariše izjave srpskih zvaničnika da se poglavljem 35 od Srbije traži da prizna nezavisnost Kosova, za Danas rekla da je na državama članicama da razmotre učinak Srbije i odluče o otvaranju poglavlja, prenosi Tanjug.

"U skladu sa okvirom za pregovore o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, Evropska komisija i EEAS pripremili su i dostavili Savetu ministara svoju ocenu o napretku dijaloga i predložili državama članicama otvaranje poglavlja 35", rekla je Kocijančičeva.
Prema njenim rečima, procena se odnosi na razmatranje sporazuma postignutih u dijalogu, odnosno otvorena pitanja u primeni.
"Sada je na državama članicama da razmotre učinak Srbije i odluče o otvaranju novog poglavlja", istakla je portparolka Federike Mogerini.
U Delegaciji EU u Srbiji je EurAktivu rečeno da su Evropska komisija i diplomatska služba EU procenile su da je Srbija spremna za otvaranje poglavlja 35 o odnosima sa Kosovom, a da je odluka o tome sada na zemljama članicama.
U preporuci za otvaranje poglavlja 35 dostavljenoj Evropskom savetu sadržana je procena sporazuma postignutih u dijalogu Beograda i Prištine i navedena su nerešena pitanja u njihovoj primeni.
Procedura za pregovore
Prema proceduri za pregovore, Srbija bi nakon odluke zemalja članica tebalo da bude pozvana da dostavi pregovaračku poziciju, u kojoj će izneti plan za ispunjavanje uslova. Potom će EU izraditi svoju zajedničku poziciju za pregovore, na čemu se prema navodima iz medija već radi u EU.
Za Srbiju je predviđeno da poglavlje 35 bude otvoreno među prvima i zatvoreno među poslednjima, kao i poglavlja 23 i 24 o pravosuđu, pravdi i bezbednosti, jer su ta poglavlja najzahtevnija. Zamisao takvog pristupa je da se ostavi što više vremena za aktivan rad na rešavanju problema.
Pored toga, prema ranijim navodima nekih srpskih zvaničnika, ali i nemačkih parlamentaraca, Berlin insistira na tome da poglavlje 35 bude prvo koje se otvara u pregovorima sa Srbijom.
Skrining za poglavlje 35 održan je u januaru 2014. godine i nije bio tipičan skrining s obzirom na to da nije bilo jasno definisanih standarda, kao za druga poglavlja, i da su u jednom danu i Brisel i srpske vlasti izneli svoja viđenja dotadašnje primene Briselskog sporazuma, dok se u ostalim slučajevima skrining sastojao od po dva sastanka.
Najdalje se odmakla sa poglavljem 32
Srbija je najdalje odmakla sa pregovaračkim poglavljem 32 o finansijskom nadzoru za koje je zeleno svetlo od zemalja članica EU dobila u maju 2014. Prema registru dokumenata Saveta EU u avgustu 2014. Srbija je dostavila pregovaračku poziciju za to poglavlje.
Pored poglavlja 32, procedura je odmakla i za poglavlja 23 i 24, o pravosuđu, pravdi i bezbednosti, za koje su Evropska komisija i zemlje članice procenile da je potrebna izrada akcionih planova kao merilo odnosno uslov za otvaranje pregovora.
Prema informacijama od kraja septembra, pošto je Komisija dala pozitivno mišljenje o akcionim planovima za poglavlja 23 i 24, sada se čeka da Vlada Srbije usvoji konačne verzije tih planova i pošalje ih Savetu EU.
Ove verzije su izrađene uz konsultacije sa Evropskom komisijom, a kako je nedavno rekao šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport moguće je da zemlje članice zatraže dodatna razjašnjenja, ali se ne očekuju veći problemi.
Skrining izveštaji su u celosti završeni za 10 od ukupno 35 poglavlja i za njih je objavljen takozvani ishod skrininga.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.