Izvor: Kurir, 10.Jun.2011, 01:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SPECIJALNI TIM EU ISTRAŽUJE MARTIJEVE NAVODE
BRISEL - EU je odlučila da formira poseban međunarodni sedmočlani "radni tim" i specijalnog tužioca koji će biti potpuno povezani s Euleksom, ali delom smešteni "na bezbednom", u Briselu, i istraživati navode u izveštaju Saveta Evrope o zločinima i trgovini ljudskim organima na Kosovu i Albaniji.
Agenciji Beta je zvaničnik EU koji je želeo da ostane anoniman potvrdio da je EU formirala sedmočlani tim >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << i specijalnog tužioca, rekavši i da su tačni navodi portala "Balkaninsajt" da je takva odluka doneta početkom maja.
U izveštaju iz Brisela od 1. juna Beta je prenela navode "međunarodnih diplomatskih izvora da je Euleks odmakao u stvaranju posebne "operativne grupe", sistema zaštite svedoka i obezbeđenja međunarodnih sudija i tužilaca koji bi na Kosovu i u drugim zemljama istraživali navode u izveštaju izvestioca SE Dika Martija" o trgovini organima ubijenih Srba.
Euleks je s tim u vezi stupio u vezu i s Martijem, ali izvori u Briselu nisu mogli da potvrde da li izveštač Saveta Evrope podržava ovako zamišljenu strukturu istrage, jer je dosad tražio da to bude nezavisna međunarodna istraga s daleko većim ovlašćenjima i mogućnostima od Euleksa.
"Balkaninsajt" navodi da će ovako sačinjen tim s posebnim tužiocem istraživati navode o trgovini ljudskim organima i ostalim nedelima, vezanim za bivše komandante Oslobodilačke vojske Kosove, uključujuci sadašnjeg predsednika vlade u Prištini Hašima Tačija.
Izvor u Briselu je rekao da nisu tačni neki medijski izveštaji da je EU odustala od toga da Euleks bude ključni deo te istrage. Zvaničnik EU je dodao da će specijalni tim činiti tužioci i istražitelji, koji će delom biti smešteni u Briselu.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija












