SATOVI SAD RADE:Evropljani rešili kosovski problem

Izvor: Mondo, 03.Apr.2018, 15:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SATOVI SAD RADE:Evropljani rešili kosovski problem

Evropska elektromreža saopštila je danas da je otklonila problem zbog kojeg su digitalni satovi u EU mesecima kasnili, a koji je nastao u Srbiji.

Foto: Youtube/screenshot/databits

Problem je nastao početkom godine nakon što je spor između Beograda i Prištine rezultirao odstupanjem kad je reč o frekvenciji u strujnoj mreži.

Nemci otkrili "kvar"

EMS je naglasila da je KOSTT od 3. marta prestao sa neovlašćenim preuzimanjem električne >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << energije, nakon pritisaka od strane relevantnih institucija, te je povećanje odstupanja sinhronog vremena zaustavljeno. Iz EMS-a su tada naveli da je tačna informacija koja se pojavila u nemačkim medijima da digitalni satovi širom Evrope više ne "kucaju" ispravno, već kasne skoro šest minuta, a uzrok su našli u našem regionu, tačnije, kako tvrdi Udruženje evropskih prenosnih sistema (ENTSOE), u "devijaciji u snabdevanju energijom".

Evropska mreža operatera prenosnih sistema električne energije navodi da su članice širom zone koja obuhvata 25 zemalja preduzele mere kako bi frekvenciju u strujnoj mreži vratile na 50 herca, prenosi AP.

Portparolka evropske elektromreže Kler Kami saopštila je danas da su digitalni satovi, koji vreme pokazuju na osnovu frekvencije električnog sistema - kao što su radio-alarmi, satovi na rernama i satovi koji se koriste za programiranje grejnih sistema - "od danas ponovo tačni".

Američka agencija navodi da je problem, koji je izbio ranije ove godine zbog spora Beograda i Prištine, izazvao domino-efekat širom mreže koja se prostire po evropskom kontinentu, od Portugala do Poljske i od Grčke do Nemačke.

Bivši nemački ministar za zaštitu životne sredine Klaus Tepfer bio je početkom marta nominovan za rešavanje energetskog problema između Beograda i Prištine, a koji je izazvao kašnjenje električnih satova u Evropskoj uniji.

Evropski satovi kasne zbog Kosova!

Elektromreža Srbije objavila je 7. marta da je sistemska frekvenca električne energije u kontinentalnoj Evropi bila umanjena zbog nedostatka od 113 gigavat sati električne energije, a uzrok tom nedostatku je bilo konstantno odstupanje od programa rada od strane KOSTT (Kosovske elektromreže) u periodu januar-februar 2018.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.